Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2019-01-10, 18:45 Autor: Jan Poniatyszyn

Władze miast na południu Opolszczyzny będą przerabiać nieużytkowane sklepy na mieszkania

Sklep w Prudniku, który od dłuższego czasu pozostaje nieużytkowany [zdj. Jan Poniatyszyn]
Sklep w Prudniku, który od dłuższego czasu pozostaje nieużytkowany [zdj. Jan Poniatyszyn]
Pustoszejące lokale użytkowe stają się problemem wielu miast Opolszczyzny. Przyczyną są wielkopowierzchniowe sklepy dużych sieci handlowych, które wypierają z rynku lokalnych sprzedawców. Odbija się to także na gminach z południa naszego regionu. Przybywa im wolnych lokali handlowych, które coraz trudniej jest wynająć, czy sprzedać.
- W ostatnich kilkunastu latach powierzchnia takich lokali wzrosła w naszym mieście o 200 procent – szacuje Roman Sambor, wiceburmistrz Głuchołaz. - Powstają markety, a ludzie kupują tyle samo. Do tego są jeszcze zakupy przez internet. Nie ma co utyskiwać. To jest tendencja w całej Europie i w Polsce. Trzeba szukać innego rozwiązania na zagospodarowanie tych lokali. Część z nich będzie można przerobić na mieszkania, bo jest deficyt mieszkań na parterze zwłaszcza dla osób starszych, niepełnosprawnych. W tym roku chcemy ruszyć z programem zaprojektowania zmiany sposobu użytkowania tych lokali pozyskując na to zewnętrzne dofinansowanie.

Nabywców nie znajdują lokale użytkowe, które na sprzedaż wystawia gmina Prudnik.

- Nie będziemy ich sprzedawać za wszelką cenę - mówi Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika. - Mamy teraz taki zastój na rynku tych lokali i widzimy, że dużo z nich jest nieużywanych. Myślimy nad zmianą formuły wynajmu tych nieruchomości. Nawet jest opcja, aby część z nich przeznaczyć na inkubatory dla małych, początkujących firm, które chcą się zając handlem. Wynajem ten byłby za niewielką odpłatnością przez trzy lata.

Trendy w handlu ulegają zmianie. W wielu krajach obserwuje się powrót klientów do małych sklepów i na to też liczą władze Prudnika.
Roman Sambor
Grzegorz Zawiślak

Zobacz także

2024-09-24, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Trasy i szlaki zniszczone po powodzi. W Górach Opawskich obowiązuje zakaz wstępu do lasu Okresowy zakaz wstępu do lasów wprowadziło Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenia te dotyczą m.in. Parku Krajobrazowego 'Góry Opawskie'. Powodem są znaczne uszkodzenia drzewostanu, spowodowane przez powódź. » więcej 2024-09-23, godz. 18:41, Wiadomości z regionu Połowa przejść nad rzeką zamknięta, szkoła działa. Po powodzi w Moszczance i okolicach Po przerwie wymuszonej przez powódź Zespół Szkolno-Przedszkolny w Moszczance wznowił zajęcia w swoim obiekcie. Przepływający obok Złoty Potok zniszczył drogę prowadzącą do szkoły. Przy zaangażowaniu m.in. mieszkańców zasypano… » więcej 2024-09-20, godz. 17:31, Wiadomości z regionu W Prudniku powódź zniszczyła liczne obiekty sportowe Cztery obiekty sportowe zniszczyła powódź w Prudniku. Jeden jest własnością klubu łuczniczego, a pozostałe należą do gminy. Zniszczenia są kopią powodzi z 1997 roku. Spustoszenie w obiektach sportowych spowodowały rzeka Prudnik… » więcej 2024-09-20, godz. 10:48, Wiadomości z regionu „Myśmy dostali wycisk od wody, ale Głuchołazy zostały znokautowane”. Prudnik pomaga sąsiedniej gminie Zniszczonym przez powódź Głuchołazom pomaga również doświadczony przez żywioł Prudnik. Od wczoraj (19.09) stacjonują tam żołnierze pułku 18. 'Żelaznej' Dywizji Zmechanizowanej. Gmina zakwaterowała ich w sali gimnastycznej szkoły… » więcej 2024-09-19, godz. 17:57, Wiadomości z regionu Mieszkańcy Moszczanki pomogli udrożnić zniszczone przez rzekę dojście do szkoły Społeczne zaangażowanie mieszkańców umożliwi uczniom z Moszczanki powrót w poniedziałek do zajęć lekcyjnych. Jest tam jedyna szkoła podstawowa w gminie Prudnik, która nie wznowiła nauki po przerwie spowodowanej przez powódź. » więcej
13141516171819
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »