Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2019-01-10, 18:45 Autor: Jan Poniatyszyn

Władze miast na południu Opolszczyzny będą przerabiać nieużytkowane sklepy na mieszkania

Sklep w Prudniku, który od dłuższego czasu pozostaje nieużytkowany [zdj. Jan Poniatyszyn]
Sklep w Prudniku, który od dłuższego czasu pozostaje nieużytkowany [zdj. Jan Poniatyszyn]
Pustoszejące lokale użytkowe stają się problemem wielu miast Opolszczyzny. Przyczyną są wielkopowierzchniowe sklepy dużych sieci handlowych, które wypierają z rynku lokalnych sprzedawców. Odbija się to także na gminach z południa naszego regionu. Przybywa im wolnych lokali handlowych, które coraz trudniej jest wynająć, czy sprzedać.
- W ostatnich kilkunastu latach powierzchnia takich lokali wzrosła w naszym mieście o 200 procent – szacuje Roman Sambor, wiceburmistrz Głuchołaz. - Powstają markety, a ludzie kupują tyle samo. Do tego są jeszcze zakupy przez internet. Nie ma co utyskiwać. To jest tendencja w całej Europie i w Polsce. Trzeba szukać innego rozwiązania na zagospodarowanie tych lokali. Część z nich będzie można przerobić na mieszkania, bo jest deficyt mieszkań na parterze zwłaszcza dla osób starszych, niepełnosprawnych. W tym roku chcemy ruszyć z programem zaprojektowania zmiany sposobu użytkowania tych lokali pozyskując na to zewnętrzne dofinansowanie.

Nabywców nie znajdują lokale użytkowe, które na sprzedaż wystawia gmina Prudnik.

- Nie będziemy ich sprzedawać za wszelką cenę - mówi Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika. - Mamy teraz taki zastój na rynku tych lokali i widzimy, że dużo z nich jest nieużywanych. Myślimy nad zmianą formuły wynajmu tych nieruchomości. Nawet jest opcja, aby część z nich przeznaczyć na inkubatory dla małych, początkujących firm, które chcą się zając handlem. Wynajem ten byłby za niewielką odpłatnością przez trzy lata.

Trendy w handlu ulegają zmianie. W wielu krajach obserwuje się powrót klientów do małych sklepów i na to też liczą władze Prudnika.
Roman Sambor
Grzegorz Zawiślak

Zobacz także

2024-10-04, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Nie są już ostatnią gminą w województwie. Prudnik uporządkował ewidencję zabytków Blisko 20 lat trwało przyjęcie Gminnej Ewidencji Zabytków dla terenów wiejskich gminy Prudnik. Dokument jest istotny dla mieszkańców, inwestorów oraz samorządu lokalnego. Jeszcze w 2006 roku wszystko było przygotowane, żeby przyjąć… » więcej 2024-10-04, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Powodzianie będą mogli liczyć na pomoc psychologiczną na miejscu Mobilne punkty psychologiczne będą nadal odwiedzać tereny zalane, a specjaliści udzielą wsparcia powodzianom. Osoby poszkodowane w wyniku wielkiej wody mogą bezpłatnie uzyskać porady psychologów czy prostu porozmawiać. Ponadto, opolski… » więcej 2024-10-03, godz. 18:56, Wiadomości z regionu Pełnomocnik rządu Marcin Kierwiński wizytował zniszczoną powodzią część Opolszczyzny Ze skalą zniszczeń powodziowych zapoznał się m.in w gminie Prudnik Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu ds. odbudowy obszarów dotkniętych powodzią. W towarzystwie samorządowców gminnych i powiatowych odwiedził Łąkę Prudnicką… » więcej 2024-10-02, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Po powodzi w powiecie prudnickim - naprawa dróg i mostów pochłonie miliony Blisko 30 mln złotych wynoszą straty powodziowe w infrastrukturze, która podlega samorządowi powiatu prudnickiego. Takie wyliczenia przesłano do urzędu wojewódzkiego. Największe wydatki pochłonie naprawa dróg i mostów. » więcej 2024-10-01, godz. 17:00, Gospodarka Prudnicka ciepłownia naprawia szkody powodziowe i gromadzi opał na zimę Zakład Energetyki Cieplnej Prudnik wznowił sezon grzewczy. Równocześnie spółka usuwa znaczne szkody, które w sieci ciepłowniczej wyrządziła powódź. » więcej
10111213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »