Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2019-01-10, 18:45 Autor: Jan Poniatyszyn

Władze miast na południu Opolszczyzny będą przerabiać nieużytkowane sklepy na mieszkania

Sklep w Prudniku, który od dłuższego czasu pozostaje nieużytkowany [zdj. Jan Poniatyszyn]
Sklep w Prudniku, który od dłuższego czasu pozostaje nieużytkowany [zdj. Jan Poniatyszyn]
Pustoszejące lokale użytkowe stają się problemem wielu miast Opolszczyzny. Przyczyną są wielkopowierzchniowe sklepy dużych sieci handlowych, które wypierają z rynku lokalnych sprzedawców. Odbija się to także na gminach z południa naszego regionu. Przybywa im wolnych lokali handlowych, które coraz trudniej jest wynająć, czy sprzedać.
- W ostatnich kilkunastu latach powierzchnia takich lokali wzrosła w naszym mieście o 200 procent – szacuje Roman Sambor, wiceburmistrz Głuchołaz. - Powstają markety, a ludzie kupują tyle samo. Do tego są jeszcze zakupy przez internet. Nie ma co utyskiwać. To jest tendencja w całej Europie i w Polsce. Trzeba szukać innego rozwiązania na zagospodarowanie tych lokali. Część z nich będzie można przerobić na mieszkania, bo jest deficyt mieszkań na parterze zwłaszcza dla osób starszych, niepełnosprawnych. W tym roku chcemy ruszyć z programem zaprojektowania zmiany sposobu użytkowania tych lokali pozyskując na to zewnętrzne dofinansowanie.

Nabywców nie znajdują lokale użytkowe, które na sprzedaż wystawia gmina Prudnik.

- Nie będziemy ich sprzedawać za wszelką cenę - mówi Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika. - Mamy teraz taki zastój na rynku tych lokali i widzimy, że dużo z nich jest nieużywanych. Myślimy nad zmianą formuły wynajmu tych nieruchomości. Nawet jest opcja, aby część z nich przeznaczyć na inkubatory dla małych, początkujących firm, które chcą się zając handlem. Wynajem ten byłby za niewielką odpłatnością przez trzy lata.

Trendy w handlu ulegają zmianie. W wielu krajach obserwuje się powrót klientów do małych sklepów i na to też liczą władze Prudnika.
Roman Sambor
Grzegorz Zawiślak

Zobacz także

2024-10-21, godz. 17:37, Kultura i rozrywka Zakupiona kolekcja przedwojennych pocztówek pozwoli prześledzić rozwój architektoniczny Prudnika Prudnickie muzeum wzbogaciło zbiory, nabywając kolekcję 336 kart pocztowych z końca XIX i pierwszej połowy XX wieku. Placówka otrzymała na ten cel dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nabór wniosków prowadził… » więcej 2024-10-21, godz. 15:25, Gospodarka RZGW Wody Polskie Gliwice ruszyły z naprawianiem szkód po wielkie wodzie Sprawdzanie i badanie stanu zapory w Jarnołtówku, zabezpieczanie uszkodzonej skarpy na dnie Złotego Potoku, czy zasypywanie wyryw - to między innymi obecnie wykonuje Regionalny Zarząd Gospodarski Wodnej w Gliwicach, który jest odpowiedzialny… » więcej 2024-10-18, godz. 13:27, Wiadomości z regionu Ulgi podatkowe dla poszkodowanych rolników będą, ale w przyszłym roku. "Został wykorzystany limit" Poszkodowani przez powódź rolnicy nie mogą w tym roku liczyć na umorzenie podatku rolnego z tytułu klęski żywiołowej. Powodem są ograniczenia obowiązujące w Unii Europejskiej, a problem ten dotyczy m.in. farmerów z powiatu pru… » więcej 2024-10-17, godz. 16:30, Wiadomości z regionu "Przyhamuj, życie przed tobą". W szkołach ruszają spotkania z ekspertami ruchu drogowego Uświadomienie zagrożeń bezpieczeństwa w ruchu drogowym - to cel kampanii edukacyjnej „Przyhamuj, życie przed tobą”, której organizatorem jest opolski kurator oświaty, a jego adresatami są uczniowie szkół ponadpodstawowych regionu… » więcej 2024-10-16, godz. 17:57, Wiadomości z regionu "Kolejna powódź firmę zabije z pewnością". Trudna sytuacja Spółdzielni Pionier w Prudniku Nawet 20 mln zł mogą wynieść straty powodziowe Spółdzielni Pionier w Prudniku. Trwa szacowanie i usuwanie szkód w zakładzie przy ul. Batorego, który mieści się w sąsiedztwie rzeki przepływającej przez miasto. » więcej
78910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »