Pierwszego stycznia do lamusa odchodzi kolejny relikt komunistycznych przepisów. Chodzi o prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe. Mocą ustawy wieczyste użytkowanie tych działek zostaje przekształcone na prawo własności.
Podstawą ujawnienia tego prawa w księgach wieczystych jest zaświadczenie wydane m.in. przez wójta, burmistrza czy prezydenta miasta.
- Ustawodawca przewidział na to 12 miesięcy - mówi Dorota Małkowska, naczelnik wydziału geodezji, kartografii i katastru prudnickiego starostwa. - Jeżeli petent złoży wniosek, to ten okres trwa cztery miesiące. Zaświadczenie będzie przekazane do ksiąg wieczystych. Nowy właściciel ponosi opłatę przekształceniową. Jest ona równa wysokości rocznej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego. Opłata taka będzie wpłacana przez 20 lat.
Nowy właściciel gruntu może też wystąpić o wniesienie jednorazowej opłaty przekształceniowej. W związku z tym będzie mógł uzyskać bonifikatę. Jej wysokość zależeć będzie od uchwały rady gminy, powiatu czy sejmiku. W powiecie prudnickim to przekształcenie własnościowe dotyczy ponad tysiąca osób.