Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2018-12-14, 19:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Człowiek w „realu” jest ważniejszy do znajomych w cyberprzestrzeni

Prof. Mariusz Jędrzejko podczas konferencji w I LO w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Prof. Mariusz Jędrzejko podczas konferencji w I LO w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Hejt, stalking, a nawet ksenofobia coraz częściej występują wśród młodzieży szkolnej. Przeciwdziałanie tym negatywnym zjawiskom było tematem konferencji zorganizowanej w I Liceum Ogólnokształcącym w Prudniku. Uczestniczyli w niej nauczyciele, funkcjonariusze policji, więziennictwa oraz kuratorzy sądowi.
- W internecie powszechny staje się język nienawiści i dotyczy to także uczniów - mówi Marzanna Zawadzka-Ciępka, pedagog w prudnickim Zespole Szkół Rolniczych. – Nauczyciele czasami nie wiedzą, jak się zachować, jak pomóc ofierze tych wszystkich zjawisk, żeby nie dochodziło do samobójstw, rezygnacji z przyjaciół i depresji. Stosujący tego rodzaju przemoc się ukrywają. Czują się bardziej bezpieczni, jak są anonimowi. Najgorzej jest, jak ofiara staje się też sprawcą odpowiadając drugim hejtem.

Szkolnictwo nie jest przygotowane na negatywne zjawiska występujące w cyberprzestrzeni m.in. na portalach społecznościowych.

- Kierując się czynnikami ekonomicznymi cywilizacja techniczna wyprzedziła kulturę - mówił w Prudniku prof. Mariusz Jędrzejko. - Chodzi o to, żebyśmy młodym ludziom nie mówili, że internet jest zły, że smartfony są złe. Tylko nauczyli ich używać zgodnie z kulturą biologiczną i psychologiczną człowieka. To jest m.in. problem czasu pracy na komputerze, to jest wpływ na kwestie snu. Żebyśmy też nauczyli ich używać tego zgodnie z kompetencjami społecznymi, że żywy człowiek jest zawsze sto razy ważniejszy od tego człowieka, który znajduje się na Facebooku.

Program prudnickiej konferencji przygotowało Centrum Profilaktyki Społecznej. Odbyła się ona pod hasłem: „Ryzyka ponowoczesności jako wyzwanie edukacyjne i profilaktyczne. Jak żyć w świetle wielu ofert i kultur – jak wzajemnie się szanować?”. Konferencję zorganizowało prudnickie starostwo.
Marzanna Zawadzka – Ciępka
Mariusz Jędrzejko

Zobacz także

2018-09-18, godz. 21:00, Wiadomości z regionu Prudnik: zrewidowano napis na pomniku ofiar nazistów Zmieni się inskrypcja na prudnickim pomniku więźniów największego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Jest niezgodna z ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. Na prudnickim cmentarzu komunalnym pochowano… » więcej 2018-09-18, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Racławice Śląskie: mają nowy most na Osobłodze Ważną dla południa regionu inwestycję drogową oddano do użytku w Racławicach Śląskich. Rozbudowano tam drogę wojewódzką nr 417. Powstał też nowy most. W ramach tego zadania wykonano również rondo, chodniki oraz zainstalowano… » więcej 2018-09-15, godz. 10:15, Gospodarka Wystawcy z całego kraju zawitali do Prudnika. Ruszyły targi Inter-Region "Dom i ogród" W prudnickiej hali OSiR-u rozpoczęły się Targi Przedsiębiorczości i Rzemiosła Inter-Region 'Dom i ogród'. Prezentują się na nich firmy z branż związanych z zagospodarowaniem ogrodów oraz budową i wyposażeniem domów. » więcej 2018-09-15, godz. 07:03, Wiadomości z regionu Most na Batorego w Prudniku otwarty dla ruchu. - Fachowa robota - mówią mieszkańcy miasta Strategiczna przeprawa w Prudniku znów przejezdna. W piątek (14.09) wieczorem otworzono most na ulicy Batorego, w ciągu drogi krajowej numer 40. Mogą z niego korzystać zarówno piesi jak i zmotoryzowani. » więcej 2018-09-11, godz. 10:47, Wiadomości z regionu Kompletnie pijany ojciec "opiekował się" 2-letnią córką. Dziecko znaleźli prudniccy policjanci Miał prawie 5 promili alkoholu we krwi, a pod jego opieką była 2-letnia córka. Policjanci z Prudnika przypadkiem odkryli w mieszkaniu kompletnie pijanego 32-latka. 2-letnia dziewczynka płakała, z ojcem nie było żadnego kontaktu. » więcej
333334335336337338339
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »