Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2018-12-14, 19:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Człowiek w „realu” jest ważniejszy do znajomych w cyberprzestrzeni

Prof. Mariusz Jędrzejko podczas konferencji w I LO w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Prof. Mariusz Jędrzejko podczas konferencji w I LO w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Hejt, stalking, a nawet ksenofobia coraz częściej występują wśród młodzieży szkolnej. Przeciwdziałanie tym negatywnym zjawiskom było tematem konferencji zorganizowanej w I Liceum Ogólnokształcącym w Prudniku. Uczestniczyli w niej nauczyciele, funkcjonariusze policji, więziennictwa oraz kuratorzy sądowi.
- W internecie powszechny staje się język nienawiści i dotyczy to także uczniów - mówi Marzanna Zawadzka-Ciępka, pedagog w prudnickim Zespole Szkół Rolniczych. – Nauczyciele czasami nie wiedzą, jak się zachować, jak pomóc ofierze tych wszystkich zjawisk, żeby nie dochodziło do samobójstw, rezygnacji z przyjaciół i depresji. Stosujący tego rodzaju przemoc się ukrywają. Czują się bardziej bezpieczni, jak są anonimowi. Najgorzej jest, jak ofiara staje się też sprawcą odpowiadając drugim hejtem.

Szkolnictwo nie jest przygotowane na negatywne zjawiska występujące w cyberprzestrzeni m.in. na portalach społecznościowych.

- Kierując się czynnikami ekonomicznymi cywilizacja techniczna wyprzedziła kulturę - mówił w Prudniku prof. Mariusz Jędrzejko. - Chodzi o to, żebyśmy młodym ludziom nie mówili, że internet jest zły, że smartfony są złe. Tylko nauczyli ich używać zgodnie z kulturą biologiczną i psychologiczną człowieka. To jest m.in. problem czasu pracy na komputerze, to jest wpływ na kwestie snu. Żebyśmy też nauczyli ich używać tego zgodnie z kompetencjami społecznymi, że żywy człowiek jest zawsze sto razy ważniejszy od tego człowieka, który znajduje się na Facebooku.

Program prudnickiej konferencji przygotowało Centrum Profilaktyki Społecznej. Odbyła się ona pod hasłem: „Ryzyka ponowoczesności jako wyzwanie edukacyjne i profilaktyczne. Jak żyć w świetle wielu ofert i kultur – jak wzajemnie się szanować?”. Konferencję zorganizowało prudnickie starostwo.
Marzanna Zawadzka – Ciępka
Mariusz Jędrzejko

Zobacz także

2019-04-01, godz. 10:00, Sport i turystyka Play-off nie dla Pogoni Prudnik Pogoń Prudnik kończy tegoroczne rozgrywki 1. ligi koszykówki. Drużyna pod wodzą Tomasza Michalaka przegrała na wyjeździe ostatni mecz fazy zasadniczej z AZS-em AGH Kraków 65:76 i nie zakwalifikowała się do pierwszej ósemki rozg… » więcej 2019-03-28, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Prudnicka szkoła medyczna promowała zdrowy styl życia „Potęga zdrowia” - pod takim hasłem w prudnickim Zespole Szkół Medycznych odbył się Festiwal Nauki. Towarzyszyły mu otwarte dla wszystkich warsztaty oraz wykłady prelegentów z różnych uczelni. Wolontariusze z tej szkoły rejestrowali… » więcej 2019-03-26, godz. 22:00, Wiadomości z regionu Prudnik: minister dał zielone światło dla likwidacji dwóch szkół średnich Minister edukacji uznał racje władz powiatu prudnickiego, które wystąpiły z zażaleniem na postanowienie Opolskiego Kuratora Oświaty. Chodzi o likwidację dwóch szkół średnich, które nie mają uczniów i nauczycieli, a więc istnieją… » więcej 2019-03-26, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Prudnik: szpital szuka pieniędzy na wymianę karetek. "Pacjenci mogą być spokojni" Najstarsza karetka prudnickiego pogotowia ma 12 lat i przebieg ponad 450 tysięcy kilometrów. Ostatni ambulans dla tego szpitala zakupiono w 2009 roku. Tymczasem od 1 kwietnia zmieni się system organizacji ratownictwa medycznego. Zgodnie… » więcej 2019-03-26, godz. 07:47, Wiadomości z regionu Oddziały ginekologiczne w szpitalach w Kluczborku i Prudniku nadal zawieszone Po raz kolejny przedłużono zawieszenie oddziału ginekologiczno-położniczego w Powiatowym Centrum Zdrowia w Kluczborku. Opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia zgodził się na przesunięcie terminu o kolejne dwa tygodnie do 5 kw… » więcej
291292293294295296297
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »