Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2018-12-14, 19:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Człowiek w „realu” jest ważniejszy do znajomych w cyberprzestrzeni

Prof. Mariusz Jędrzejko podczas konferencji w I LO w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Prof. Mariusz Jędrzejko podczas konferencji w I LO w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Hejt, stalking, a nawet ksenofobia coraz częściej występują wśród młodzieży szkolnej. Przeciwdziałanie tym negatywnym zjawiskom było tematem konferencji zorganizowanej w I Liceum Ogólnokształcącym w Prudniku. Uczestniczyli w niej nauczyciele, funkcjonariusze policji, więziennictwa oraz kuratorzy sądowi.
- W internecie powszechny staje się język nienawiści i dotyczy to także uczniów - mówi Marzanna Zawadzka-Ciępka, pedagog w prudnickim Zespole Szkół Rolniczych. – Nauczyciele czasami nie wiedzą, jak się zachować, jak pomóc ofierze tych wszystkich zjawisk, żeby nie dochodziło do samobójstw, rezygnacji z przyjaciół i depresji. Stosujący tego rodzaju przemoc się ukrywają. Czują się bardziej bezpieczni, jak są anonimowi. Najgorzej jest, jak ofiara staje się też sprawcą odpowiadając drugim hejtem.

Szkolnictwo nie jest przygotowane na negatywne zjawiska występujące w cyberprzestrzeni m.in. na portalach społecznościowych.

- Kierując się czynnikami ekonomicznymi cywilizacja techniczna wyprzedziła kulturę - mówił w Prudniku prof. Mariusz Jędrzejko. - Chodzi o to, żebyśmy młodym ludziom nie mówili, że internet jest zły, że smartfony są złe. Tylko nauczyli ich używać zgodnie z kulturą biologiczną i psychologiczną człowieka. To jest m.in. problem czasu pracy na komputerze, to jest wpływ na kwestie snu. Żebyśmy też nauczyli ich używać tego zgodnie z kompetencjami społecznymi, że żywy człowiek jest zawsze sto razy ważniejszy od tego człowieka, który znajduje się na Facebooku.

Program prudnickiej konferencji przygotowało Centrum Profilaktyki Społecznej. Odbyła się ona pod hasłem: „Ryzyka ponowoczesności jako wyzwanie edukacyjne i profilaktyczne. Jak żyć w świetle wielu ofert i kultur – jak wzajemnie się szanować?”. Konferencję zorganizowało prudnickie starostwo.
Marzanna Zawadzka – Ciępka
Mariusz Jędrzejko

Zobacz także

2024-09-14, godz. 10:20, Wiadomości z regionu Postępuje akcja ewakuacyjna w gminie Prudnik [AKTUALIZACJA] Ewakuację Moszczanki i Łąki Prudnickiej zarządził burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak. Mieszkańcy domów położonych przy Złotym Potoku, narażonych na zalanie, mogą znaleźć schronienie w szkole w Łące Prudnickiej oraz Schronisku… » więcej 2024-09-14, godz. 09:48, Wiadomości z regionu Minister Siemoniak po sztabie kryzysowym. "Priorytetem jest sytuacja w Głuchołazach" To właśnie do Głuchołaz, ale też do Morowa zostały skierowane największe największe siły, odwody Państwowej Straży Pożarnej spoza województwa opolskiego. O 3 w nocy podjęta została przez burmistrza decyzja o ewakuacji części… » więcej 2024-09-14, godz. 05:46, Wiadomości z regionu Opolszczyzna walczy z wielką wodą. Konieczne ewakuacje, interwencji przybywa [NA ŻYWO] Biała Głuchołaska o metr przekroczyła stan alarmowy. Doszło do ewakuacji części mieszkańców. Poziomy alarmowe przekroczyły tez Osobłoga w Racławicach Śląskich, rzeka Prudnik w Prudniku oraz Złoty Potok w Jarnołtówku, do stanu… » więcej 2024-09-13, godz. 14:32, Wiadomości z regionu Biała Głuchołaska w Głuchołazach sięgnęła stanu ostrzegawczego [AKTUALIZACJA] Jak wskazują mapy IMGW Biała Głuchołaska w Głuchołazach dobiła do stanu ostrzegawczego, który wynosi tam 90 cm. Dodajmy, stan alarmowy w tym miejscu to 120 cm » więcej 2024-09-12, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Ruszają dodatkowe usługi sąsiedzkie, opiekuńcze czy transportowe w ramach projektu "Nie-sami-dzielni" Ruszyła III edycja projektu 'Nie-sami-dzielni', którego zadaniem jest zwiększenie dostępności usług świadczonych na rzecz osób niesamodzielnych, starszych i niepełnosprawnych. Dzięki unijnym pieniądzom, po które sięgają samorządy… » więcej
17181920212223
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »