Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2018-12-14, 19:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Człowiek w „realu” jest ważniejszy do znajomych w cyberprzestrzeni

Prof. Mariusz Jędrzejko podczas konferencji w I LO w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Prof. Mariusz Jędrzejko podczas konferencji w I LO w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Hejt, stalking, a nawet ksenofobia coraz częściej występują wśród młodzieży szkolnej. Przeciwdziałanie tym negatywnym zjawiskom było tematem konferencji zorganizowanej w I Liceum Ogólnokształcącym w Prudniku. Uczestniczyli w niej nauczyciele, funkcjonariusze policji, więziennictwa oraz kuratorzy sądowi.
- W internecie powszechny staje się język nienawiści i dotyczy to także uczniów - mówi Marzanna Zawadzka-Ciępka, pedagog w prudnickim Zespole Szkół Rolniczych. – Nauczyciele czasami nie wiedzą, jak się zachować, jak pomóc ofierze tych wszystkich zjawisk, żeby nie dochodziło do samobójstw, rezygnacji z przyjaciół i depresji. Stosujący tego rodzaju przemoc się ukrywają. Czują się bardziej bezpieczni, jak są anonimowi. Najgorzej jest, jak ofiara staje się też sprawcą odpowiadając drugim hejtem.

Szkolnictwo nie jest przygotowane na negatywne zjawiska występujące w cyberprzestrzeni m.in. na portalach społecznościowych.

- Kierując się czynnikami ekonomicznymi cywilizacja techniczna wyprzedziła kulturę - mówił w Prudniku prof. Mariusz Jędrzejko. - Chodzi o to, żebyśmy młodym ludziom nie mówili, że internet jest zły, że smartfony są złe. Tylko nauczyli ich używać zgodnie z kulturą biologiczną i psychologiczną człowieka. To jest m.in. problem czasu pracy na komputerze, to jest wpływ na kwestie snu. Żebyśmy też nauczyli ich używać tego zgodnie z kompetencjami społecznymi, że żywy człowiek jest zawsze sto razy ważniejszy od tego człowieka, który znajduje się na Facebooku.

Program prudnickiej konferencji przygotowało Centrum Profilaktyki Społecznej. Odbyła się ona pod hasłem: „Ryzyka ponowoczesności jako wyzwanie edukacyjne i profilaktyczne. Jak żyć w świetle wielu ofert i kultur – jak wzajemnie się szanować?”. Konferencję zorganizowało prudnickie starostwo.
Marzanna Zawadzka – Ciępka
Mariusz Jędrzejko

Zobacz także

2024-10-04, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Nie są już ostatnią gminą w województwie. Prudnik uporządkował ewidencję zabytków Blisko 20 lat trwało przyjęcie Gminnej Ewidencji Zabytków dla terenów wiejskich gminy Prudnik. Dokument jest istotny dla mieszkańców, inwestorów oraz samorządu lokalnego. Jeszcze w 2006 roku wszystko było przygotowane, żeby przyjąć… » więcej 2024-10-04, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Powodzianie będą mogli liczyć na pomoc psychologiczną na miejscu Mobilne punkty psychologiczne będą nadal odwiedzać tereny zalane, a specjaliści udzielą wsparcia powodzianom. Osoby poszkodowane w wyniku wielkiej wody mogą bezpłatnie uzyskać porady psychologów czy prostu porozmawiać. Ponadto, opolski… » więcej 2024-10-03, godz. 18:56, Wiadomości z regionu Pełnomocnik rządu Marcin Kierwiński wizytował zniszczoną powodzią część Opolszczyzny Ze skalą zniszczeń powodziowych zapoznał się m.in w gminie Prudnik Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu ds. odbudowy obszarów dotkniętych powodzią. W towarzystwie samorządowców gminnych i powiatowych odwiedził Łąkę Prudnicką… » więcej 2024-10-02, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Po powodzi w powiecie prudnickim - naprawa dróg i mostów pochłonie miliony Blisko 30 mln złotych wynoszą straty powodziowe w infrastrukturze, która podlega samorządowi powiatu prudnickiego. Takie wyliczenia przesłano do urzędu wojewódzkiego. Największe wydatki pochłonie naprawa dróg i mostów. » więcej 2024-10-01, godz. 17:00, Gospodarka Prudnicka ciepłownia naprawia szkody powodziowe i gromadzi opał na zimę Zakład Energetyki Cieplnej Prudnik wznowił sezon grzewczy. Równocześnie spółka usuwa znaczne szkody, które w sieci ciepłowniczej wyrządziła powódź. » więcej
10111213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »