O połączeniu tras rowerowych, które mają spajać polsko-czeskie szlaki turystyczne dyskutowano w Pokrzywnej. Odbyła się tam międzynarodowa konferencja, którą pod hasłem „E-bike nowoczesna turystyka” zorganizował Euroregion Pradziad. Spotkanie to było elementem unijnego projektu. Jego celem jest wypracowanie koncepcji szlaku dla rowerów elektrycznych z towarzyszącą mu infrastrukturą.
- W tym zakresie turystyki jest u nas pewna pustka - mówi Arnold Hindera, sekretarz Euroregionu Pradziad w Prudniku. – Każdy buduje swoje trasy rowerowe nie patrząc na to, co robią sąsiedzi. Chcemy to zmienić. Ten pomysł turystyki rowerowej, a w naszym przypadku turystyki rowerowej elektrycznej jest przyszłościowy i w najbliższych latach ma on dużą szansę powodzenia.
W Pokrzywnej firma z Austrii przedstawiła nowoczesne rozwiązania w rowerach elektrycznych, które coraz powszechniej stosowane są na zachodzie. Innowacje te dotyczą m.in. stacji ładowania jednośladów.
- Elektromobilność zrewolucjonizuje branżę turystyczną - mówi Volkmar Schitter z firmy Bike-energy. – Użytkownicy rowerów elektrycznych będą mogli w przyszłości docierać w najbardziej niedostępne zakątki, o których dzisiaj mogą marzyć nie tylko rowerzyści, ale nawet górscy wędrowcy. W niektórych regionach europejskich świetnie się to sprawdza. Tutejsze Góry Opawskie, rejon powiatów prudnickiego i nyskiego jest idealnie predestynowany do tego, żeby rozwijać elektromobilność rowerową.
Do końca roku powstanie mobilna aplikacja rowerowych szlaków turystycznych Euroregionu Pradziad. Będzie ona pierwszym efektem wspólnego projektu czeskiego Stowarzyszenia Jesenik i Euroregionu Pradziad. Przedsięwzięcie to dofinansowane zostało z unijnego programu współpracy transgranicznej Interreg V-A Republika Czeska – Polska.