Nie było ich wielu, ale w trudnych czasach mieli odwagę przyznawać się do polskości. Sylwetki takich osób, zasłużonych dla Ziemi Prudnickiej, będzie publikować w mediach społecznościowych tamtejsze muzeum. Jego celem jest dotarcie z tym przekazem do młodego pokolenia. Chodzi też o zwiększenie zainteresowania tymi bohaterami, którzy często są zapomniani.
- Musimy pamiętać, że tereny te do 1945 roku nie należały do państwa polskiego - mówi Wojciech Dominiak, dyrektor prudnickiego muzeum. - Były osoby, które swoją postawą wyraźnie deklarowały polskość i deklarowały wsparcie dla tworzącego się państwa polskiego. Byli to działacze społeczni, nauczyciele, patrioci lokalni i o nich będziemy wspominać w mediach społecznościowych. W ramach naszej akcji będziemy prezentować ich biogramy. Są to postaci, które w sposób szczególny powinny być zapamiętane. Waleria Nabzdyk to jest pierwsza postać, która otwiera tą galerię.
W III Powstaniu Śląskim Waleria Nabzdyk pełniła służbę sanitarną, gdy walczono o Górę św. Anny. Podczas II wojny światowej należała do Armii Krajowej. Po wojnie współtworzyła polskie szkolnictwo w Prudniku. W tamtejszym muzeum wtorkowy wykład na ten temat wygłosi jej córka, Alicja Nabzdyk-Kaczmarek.