Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2018-09-24, 22:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Strażacy rozpoczęli akcję protestacyjną

Strażacy rozpoczęli akcję protestacyjną [fot. archiwum prywatne]
Strażacy rozpoczęli akcję protestacyjną [fot. archiwum prywatne]
Strażacy rozpoczęli akcję protestacyjną [fot. archiwum prywatne]
Strażacy rozpoczęli akcję protestacyjną [fot. archiwum prywatne]
Strażacy rozpoczęli akcję protestacyjną [fot. archiwum prywatne]
Strażacy rozpoczęli akcję protestacyjną [fot. archiwum prywatne]
Strażacy zawodowi z terenu Opolszczyzny rozpoczęli dzisiaj protest. W 10 na 12 jednostek pojawiły się flagi i bannery. Mundurowi, zrzeszeni w NSZZ Solidarność Śląska Opolskiego, domagają się m.in. waloryzacji uposażenia oraz zmian w przepisach związanych z rozliczaniem czasu służby na szkoleniach.
- Rozpoczęliśmy akcję protestacyjną o charakterze kroczącym. Chcemy m.in. zachowania 100 procent uposażenia w przypadku absencji chorobowej – mówi Łukasz Latawski, przewodniczący Regionalnej Sekcji Pożarnictwa NSZZ Solidarność Śląska Opolskiego. - Zrównanie statusu funkcjonariuszy przyjętych do służby po 1 stycznia 1999 roku, ponieważ im się nie dolicza do podstawy naliczania emerytur lat pracy z cywila. Urealnienie środków przeznaczonych na ponadnormatywny czas służby, czyli na tzw. nadgodziny, ponieważ my mamy w tej chwili nadgodziny płatne 60 procent, co nie znajduje uzasadnienia w żadnych przepisach.

Wśród postulatów strażaków są także zmiany w rozporządzeniach MSWiA związanych ze służbą w czasie święta Trzech Króli oraz stanowisk służbowych w komendach.

Pierwszym etapem protestu jest oflagowanie budynków komend i samochodów strażackich. Jeśli akcja nie zostanie zakończona, to kolejnymi krokami będzie m.in. odmowa wykonywania prac gospodarskich na terenie komend w czasie służby czy poddawanie się inspekcjom gotowości bojowej. Strażacy planują także przeprowadzenie akcji poboru krwi.

Akcję protestacyjną podjęły komendy w Opolu (miejska i wojewódzka), Głubczycach, Kędzierzynie-Koźlu, Kluczborku, Krapkowicach, Namysłowie, Nysie, Prudniku i Strzelcach Opolskich.
Łukasz Latawski

Zobacz także

2024-10-09, godz. 10:34, Wiadomości z regionu Czeszka prawdopodobnie jedną z trzech śmiertelnych ofiar powodzi na Opolszczyźnie Prokuratury Rejonowe w Nysie i Prudniku prowadzą 3 postępowania w związku z trzema ofiarami śmiertelnymi ujawnionymi w regionie w czasie powodzi. » więcej 2024-10-07, godz. 16:00, Wiadomości z regionu "Infrastruktura sportowa będzie odbudowana". Rząd zapewnia wsparcie dla Prudnika i Głuchołaz 400 milionów złotych przeznaczył resort sportu na odbudowę infrastruktury sportowej i turystycznej zniszczonej przez powódź. Taką informację przekazał w Prudniku minister Sławomir Nitras. Nabór wniosków ma ruszyć 15 października… » więcej 2024-10-04, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Nie są już ostatnią gminą w województwie. Prudnik uporządkował ewidencję zabytków Blisko 20 lat trwało przyjęcie Gminnej Ewidencji Zabytków dla terenów wiejskich gminy Prudnik. Dokument jest istotny dla mieszkańców, inwestorów oraz samorządu lokalnego. Jeszcze w 2006 roku wszystko było przygotowane, żeby przyjąć… » więcej 2024-10-04, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Powodzianie będą mogli liczyć na pomoc psychologiczną na miejscu Mobilne punkty psychologiczne będą nadal odwiedzać tereny zalane, a specjaliści udzielą wsparcia powodzianom. Osoby poszkodowane w wyniku wielkiej wody mogą bezpłatnie uzyskać porady psychologów czy prostu porozmawiać. Ponadto, opolski… » więcej 2024-10-03, godz. 18:56, Wiadomości z regionu Pełnomocnik rządu Marcin Kierwiński wizytował zniszczoną powodzią część Opolszczyzny Ze skalą zniszczeń powodziowych zapoznał się m.in w gminie Prudnik Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu ds. odbudowy obszarów dotkniętych powodzią. W towarzystwie samorządowców gminnych i powiatowych odwiedził Łąkę Prudnicką… » więcej
10111213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »