Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2018-05-05, 08:40 Autor: Jan Poniatyszyn

Terapia i aktywizacja niepełnosprawnych jest społecznie nieuzasadniona?

Byłe warsztaty szkoły zawodowej w Prudniku. Powiat użyczył je na aktywizację niepełnosprawnych spółce Infirmicare [zdj. Jan Poniatyszyn]
Byłe warsztaty szkoły zawodowej w Prudniku. Powiat użyczył je na aktywizację niepełnosprawnych spółce Infirmicare [zdj. Jan Poniatyszyn]
Z przyczyn podatkowych nie dojdzie na razie do powstania w Prudniku Warsztatów Terapii Zawodowej oraz Zakładu Aktywności Zawodowej dla niepełnosprawnych. Z inicjatywą wystąpiła miejscowa firma. Jednak zawiesiła związane z tym działania, a powodem jest 12 tysięcy złotych podatku od nieruchomości. Daninę naliczyła jej gmina Prudnik.
- Jesteśmy powiatem szczególnie niedbającym o aktywizację niepełnosprawnych – uważa Aleksander Bugla ze spółki Infirmicare, który zwrócił się do nas z prośbą o interwencję w tej sprawie. – W powiecie jest realnie ponad 4,5 tysiąca osób z orzeczeniami o niepełnosprawności. Podjęliśmy rozmowy i działania z dyrektorem PFRON oraz urzędem marszałkowskim. Starosta przekazał nam budynki po byłych warsztatach szkolnych, które w 80 procentach wymagają rewitalizacji. Przyszła do nas informacja z urzędu gminy, że powinniśmy zapłacić podatek od nieruchomości.

Zamiarem tej firmy jest prowadzenie działalności non profit w zakresie terapii oraz aktywizacji zawodowej niepełnosprawnych. Dlatego wystąpiła o umorzenie podatku od nieruchomości. Burmistrz zapytał o opinię Komisję Budżetu Rady Miejskiej Prudnika.

- Nie chciałem samodzielnie podejmować decyzji, gdyż firma ta nie zatrudnia i nie prowadzi działalności – wyjaśnia burmistrz Franciszek Fejdych. – Na ten moment komisja rady negatywnie zaopiniowała kwestię umorzenia podatku. Stwierdzono, że możemy wrócić do tematu, kiedy warsztaty terapii zajęciowej zostaną uruchomione. Gmina jest zobowiązana do ściągania podatków, kiedy ktoś posiada nieruchomość. Gdy nie ma sytuacji społecznie uzasadnionych bądź literalnie wymienionych w ustawie o podatkach to podatku się nie umarza.

Firma, która chciała aktywizować niepełnosprawnych złożyła już w prudnickim starostwie pismo o uchylenie umowy użyczenia budynków dawnych warsztatów szkolnych. 12 tysięcy złotych naliczonego jej podatku od nieruchomości to mniej więcej tyle, ile gmina Prudnik wydaje goszcząc u siebie delegacje zagranicznych miast partnerskich.
Aleksander Bugla
Franciszek Fejdych

Zobacz także

2017-07-14, godz. 07:40, Gospodarka Zatrudniając niepełnosprawnych produkują dla światowych marek branży motoryzacyjnej Inwestują ponad cztery miliony złotych, aby sprostać wymogom kontrahentów i nie ustępować konkurencji. W trudnej branży motoryzacyjnej dobrze radzi sobie Spółdzielnia „Pionier” w Prudniku. Jest to jeden z ostatnich w regionie… » więcej 2017-07-13, godz. 21:00, Gospodarka Prudnik: Przybywa ofert pracy na zastępstwo. Chętnych nie brakuje Przybywa zatrudnionych na podstawie umów o pracę na zastępstwo. Ma to związek z rosnącą liczbą kobiet, które decydują się na macierzyństwo. Zachęca je m.in. rządowy Program Rodzina 500 plus. Umowy o pracę na czas zastępstwa… » więcej 2017-07-13, godz. 10:00, Wiadomości z regionu "Razem bezpieczniej" w powiecie prudnickim. Rusza realizacja projektu z dofinansowaniem MSWiA Policja, uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele uczestniczyć będą w przedsięwzięciach, które zwiększą bezpieczeństwo mieszkańców powiatu prudnickiego. Projekt tamtejszego starostwa Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji… » więcej 2017-07-12, godz. 20:01, Gospodarka Przestrzeń dla biznesu powstanie na terenie dawnej tkalni. Nowy pomysł władz Prudnika Kolejne, zdegradowane obiekty po zakładach Frotex chce zagospodarować gmina Prudnik. Liczy, że pomoże w tym dofinansowanie z urzędu marszałkowskiego. Gmina jako jedyna złożyła wniosek do programu wspierającego przygotowanie terenów… » więcej 2017-07-09, godz. 11:50, Wiadomości z regionu Wojewoda: nowe obwodnice to rozwój dla regionu i poprawa życia mieszkańców Powstanie obwodnic Niemodlina, Myśliny i Kędzierzyna-Koźla ma nie tylko poprawić bezpieczeństwo mieszkańców i wyprowadzić ruch tranzytowy z miejscowości, ale także wpłynąć na rozwój regionu. » więcej
416417418419420421422
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »