Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2018-04-01, 08:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Do wielkanocnego śniadania zasiądą także Polacy na dawnych Kresach

Kościół rzymskokatolicki w Nadwórnej na Ukrainie [zdj. Jan Poniatyszyn]
Kościół rzymskokatolicki w Nadwórnej na Ukrainie [zdj. Jan Poniatyszyn]
Wielkanoc uroczyście przeżywają także nasi rodacy za wschodnią granicą. Zachowali oni tradycje przodków z czasów, gdy tereny te należały do Rzeczpospolitej. Na Ukrainie polskie środowiska skupione są najczęściej wokół parafii rzymskokatolickich. Święta upływać tam będą w atmosferze kryzysu gospodarczego państwa oraz emigracji zarobkowej.
- Staramy się, aby Wielkanoc obchodzona była w rodzinnym gronie - mówi Wiktoria Antonowicz, emerytowana nauczycielka z Nadwórnej, miasta partnerskiego Prudnika. – Prawie cały tydzień gotujemy, a tradycja ta pochodzi jeszcze od mojej babci. Najpierw pieczemy ciasta. Potem przekładamy je kremami. Następnie gotujemy ćwikłę z chrzanem. Dalej szykujemy galaretę z wieprzowiny, bo mogą przyjść goście. Bardzo lubimy odwiedzać się podczas Wielkanocy.

Zgodnie z tradycją w Wielką Sobotę Polacy żyjący na Ukrainie święcą pokarmy. Zawartość koszyków, z którymi udają się do kościołów, jest podobna jak u nas.

- Wydarzeniem, na które oczekujemy, jest niedzielna rezurekcja – zaznacza Wiktoria Antonowicz. – Rano idziemy na mszę. Potem cała rodzina zasiada przy stole. Zaścielamy go świątecznym obrusem i stawiamy zrobiony przez siebie stroik wielkanocny. Najpierw modlimy się i dzielimy jajkiem, a potem biesiadujemy. Staramy się, żeby w domu był wesoły nastrój, bo to jest radosne święto.

W tym roku kościoły wschodnie Wielkanoc obchodzą 8 kwietnia. W ich obrządku święto to nazywane jest Paschą.
Wiktoria Antonowicz
Wiktoria Antonowicz

Zobacz także

2024-05-29, godz. 11:28, Kultura i rozrywka Z Ziemią Prudnicką związanych jest więcej legend niż dotychczas sądzono O zapomnianych lokalnych legendach traktować będzie pogadanka w prudnickim muzeum. Opowie o nich ks. diakon Marek Dziony. Przetłumaczył na język polski dzieła Richarda Kühnaua, niemieckiego regionalisty, badacza podań i legend śl… » więcej 2024-05-28, godz. 17:34, Wiadomości z regionu "To wszystko broni się finansowo i merytorycznie”. Jest absolutorium dla Zarządu Powiatu Prudnickiego Zarząd Powiatu Prudnickiego otrzymał absolutorium z wykonania ubiegłorocznego budżetu. Za jego udzieleniem było 10 radnych, 6 przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Potwierdziło to trwałość rządzącej koalicji, której trzonem… » więcej 2024-05-27, godz. 16:11, Wiadomości z regionu Odkrywają „skrawek ojcowizny dla siebie i dla innych”. Młodzi krajoznawcy zawitali do Prudnika Prudnik był gospodarzem finału 31. Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę”. Jego laureaci w nagrodę zwiedzali najciekawsze miejsca Opolszczyzny. Konkurs ten jest formą rywalizacji młodych krajoznawców… » więcej 2024-05-27, godz. 11:56, Wiadomości z regionu Ukradł seniorce emeryturę. Odpowie za zuchwałą kradzież Do 12 lat pozbawienia wolności grozi 48-letniemu mieszkańcowi powiatu prudnickiego, który dopuścił się zuchwałej kradzieży. » więcej 2024-05-24, godz. 06:47, Wiadomości z regionu „Społeczność romska w Prudniku zwiększa się”. Mają tam lepiej niż w innych miastach Dzień Kultury i Tradycji Romskiej po raz 16. obchodzono w Prudniku. Podczas imprezy plenerowej w ogrodzie ośrodka kultury prezentowano folklor tej mniejszości etnicznej. Odbył się festiwal amatorskich zespołów romskich. » więcej
36373839404142
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »