Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2018-04-01, 08:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Do wielkanocnego śniadania zasiądą także Polacy na dawnych Kresach

Kościół rzymskokatolicki w Nadwórnej na Ukrainie [zdj. Jan Poniatyszyn]
Kościół rzymskokatolicki w Nadwórnej na Ukrainie [zdj. Jan Poniatyszyn]
Wielkanoc uroczyście przeżywają także nasi rodacy za wschodnią granicą. Zachowali oni tradycje przodków z czasów, gdy tereny te należały do Rzeczpospolitej. Na Ukrainie polskie środowiska skupione są najczęściej wokół parafii rzymskokatolickich. Święta upływać tam będą w atmosferze kryzysu gospodarczego państwa oraz emigracji zarobkowej.
- Staramy się, aby Wielkanoc obchodzona była w rodzinnym gronie - mówi Wiktoria Antonowicz, emerytowana nauczycielka z Nadwórnej, miasta partnerskiego Prudnika. – Prawie cały tydzień gotujemy, a tradycja ta pochodzi jeszcze od mojej babci. Najpierw pieczemy ciasta. Potem przekładamy je kremami. Następnie gotujemy ćwikłę z chrzanem. Dalej szykujemy galaretę z wieprzowiny, bo mogą przyjść goście. Bardzo lubimy odwiedzać się podczas Wielkanocy.

Zgodnie z tradycją w Wielką Sobotę Polacy żyjący na Ukrainie święcą pokarmy. Zawartość koszyków, z którymi udają się do kościołów, jest podobna jak u nas.

- Wydarzeniem, na które oczekujemy, jest niedzielna rezurekcja – zaznacza Wiktoria Antonowicz. – Rano idziemy na mszę. Potem cała rodzina zasiada przy stole. Zaścielamy go świątecznym obrusem i stawiamy zrobiony przez siebie stroik wielkanocny. Najpierw modlimy się i dzielimy jajkiem, a potem biesiadujemy. Staramy się, żeby w domu był wesoły nastrój, bo to jest radosne święto.

W tym roku kościoły wschodnie Wielkanoc obchodzą 8 kwietnia. W ich obrządku święto to nazywane jest Paschą.
Wiktoria Antonowicz
Wiktoria Antonowicz

Zobacz także

2018-11-15, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Nowy burmistrz Prudnika chce współpracować z radnymi, ale bez wchodzenia w koalicje Partyjne koalicje w radzie miejskiej Prudnika wyklucza burmistrz elekt Grzegorz Zawiślak. Nie ułatwi mu to sprawowania urzędu. Jego komitet wyborczy Prudniczanie jest trzecią siłą w tej radzie. Ma czterech swoich przedstawicieli. Liczniejszą… » więcej 2018-11-14, godz. 17:10, Wiadomości z regionu Mundurowi oddali krew potrzebującym, aby uczcić setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę Ze sporym zainteresowaniem spotkała się akcja krwiodawstwa w Prudniku. W swoich pomieszczeniach biurowych zorganizował ją tamtejszy Areszt Śledczy. Zebrano blisko pięć i pół litra krwi. W akcji uczestniczyły wszystkie służby mundurowe… » więcej 2018-11-12, godz. 19:45, Kultura i rozrywka Pieniędzy nie było, ale niespodzianek sporo. Co krył zabytkowy sejf w Prudniku? Dokumenty z czasów niemieckich oraz powojennych znaleziono w sejfie prudnickiego nadleśnictwa. Są tam trzy skrytki, które nie były otwierane od ubiegłego wieku. Leśnicy mieli jedynie klucz do głównych drzwi sejfu, który był częściowo… » więcej 2018-11-11, godz. 14:30, Wiadomości z regionu Prudnickie uroczystości 100. rocznicy odzyskania niepodległości cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców miasta   W patriotycznych klimatach Prudnik obchodzi setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystości rozpoczął harcerski apel. W kościele parafialnym odprawiono mszę w intencji Ojczyzny oraz kombatantów Ziemi Prudnic… » więcej 2018-11-11, godz. 12:00, Wiadomości z regionu Na Ziemi Prudnickiej byli ludzie, którzy wspierali odrodzenie Polski w 1918 roku Nie było ich wielu, ale w trudnych czasach mieli odwagę przyznawać się do polskości. Sylwetki takich osób, zasłużonych dla Ziemi Prudnickiej, będzie publikować w mediach społecznościowych tamtejsze muzeum. Jego celem jest dotarcie… » więcej
317318319320321322323
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »