Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2018-03-31, 17:00 Autor: Jan Poniatyszyn

DPS dla alkoholików nie podoba się mieszkańcom przysiółka

Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Wieszczynie [zdj. Jan Poniatyszyn]
Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Wieszczynie [zdj. Jan Poniatyszyn]
Sprzeciw mieszkańców oraz przeszkody formalne komplikują plany władz powiatu prudnickiego. Ich zamiarem jest utworzenie Domu Pomocy Społecznej dla alkoholików w Wieszczynie. Na ten cel przeznaczone ma być działające tam Szkolne Schronisko Młodzieżowe, które gmina zamierza przekazać powiatowi.
- Mieszkańcy negatywnie nastawieni są do tej sytuacji - mówi Elżbieta Bodnar-Cieluch, sołtys Dębowca, którego Wieszczyna jest przysiółkiem. – Boją się, że mogą być tam scysje, nieporozumienia z osobami, które będą w tym DPS. Wiele razy rozmawiałam z przebywającymi w tym schronisku młodzieżowym. Byli mile zaskoczeni standardem, a przede wszystkim ciszą i spokojem. To ich właśnie tutaj przyciąga.

Wieszczynę zamieszkuje zaledwie 30 osób. Znajduje się ona przy granicy z Czechami w Parku Krajobrazowym „Gór Opawskich”.

- Obawy tych mieszkańców są nieuzasadnione – przekonuje starosta prudnicki Radosław Roszkowski. – Jestem po rozmowach z dyrektorem podobnego ośrodka w Krakowie, który może przyjąć 60 osób. Leży on przy dużym osiedlu mieszkaniowym. Nigdy nie było tam skargi ze strony mieszkańców osiedla, że jest to uciążliwe dla nich. Myślę, że mieszkańcy Wieszczyny będą zadowoleni, że pojawiły się dla nich dobre i stałe miejsca pracy w samorządowej instytucji.

Dawne prewentorium w Wieszczynie gmina zaadaptowała na Szkolne Schronisko Młodzieżowe przy udziale unijnych funduszy. Teraz dokłada do tego interesu 200 tysięcy złotych rocznie. Władze Prudnika chcą przekazać schronisko powiatowi w zamian za budynek szkoły zawodowej przy ulicy Podgórnej. Negatywną opinię w tej sprawie wydał opolski kurator oświaty. Starostwo jednak liczy, że zmieni on zdanie. Inaczej niemożliwe będzie pozyskanie z ministerstwa dwóch milionów złotych na utworzenie DPS dla osób z problemami alkoholowymi.
Elżbieta Bodnar – Cieluch
Radosław Roszkowski

Zobacz także

2024-08-06, godz. 08:00, Wiadomości z regionu „Będziemy jeszcze próbować". Prudnicki TBS wystąpi o kredyt na blok mieszkaniowy Prudnickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego nie rezygnuje z inwestycji mieszkaniowej. Problemem okazał się nabór 16 najemców spełniających ustawowe kryterium dochodowe oraz mogących partycypować finansowo w budowie bloku przy ul… » więcej 2024-08-06, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Gminy przygotowują się do drukowania plastikowych legitymacji szkolnych Samorządy lokalne, m.in. Głogówka i Prudnika, przygotowują się do wprowadzenia legitymacji szkolnych w formie plastikowych kart. Ten nowy obowiązek gminy mają od lipca. Wynika z nowelizacji ustawy o dokumentach publicznych oraz rozporządzenia… » więcej 2024-08-02, godz. 17:48, Wiadomości z regionu Prudnik: popołudniowa burza nad miastem. Interweniowała straż pożarna Popołudniowa burza nad Prudnikiem spowodowała zalanie ulic, lokali użytkowych, posesji i piwnic. Poszkodowanym przez ulewę pomagają jednostki straży pożarnej z dwóch gmin. » więcej 2024-08-02, godz. 15:09, Wiadomości z regionu Prudnik: szkolne schronisko atrakcyjną bazą wakacyjnego pobytu Problemów z wakacyjną frekwencją nie ma Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Prudniku. Obłożenie miejsc noclegowych wynosi 44 proc. i jest o 7 proc. wyższe od ubiegłorocznego. W pobliskich Górach Opawskich większe jest zainteresowanie… » więcej 2024-08-02, godz. 07:35, Wiadomości z regionu "Inwestycje uchronią nasze miejscowości". Gminy apelują w sprawie zbiorników przeciwpowodziowych Samorządowcy z południa Opolszczyzny apelują do decydentów, aby nie rezygnowano z budowy zbiorników przeciwpowodziowych w Racławicach Śląskich i na rzece Ścinawa Niemodlińska. Przewiduje to projekt nowelizacji ustawy o rewitalizacji… » więcej
23242526272829
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »