„I ty możesz komuś uratować życie”- to hasło przewodnie prudnickiej akcji rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych i szpiku. W Polsce, co godzinę, ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę lub inny nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież i dorośli. Niemal każdy może im pomóc. Dawcami mogą zostać osoby zdrowe, pełnoletnie, poniżej 55 roku życia i ważące, co najmniej 50 kilo.
- Ich dar to dla wielu chorych jedyna szansa na życie - mówi Sabina Wencel z Zespołu Szkół Medycznych w Prudniku. – Nie wiąże się z żadnym ryzykiem dla organizmu dawców. Zarówno krew, jak i szpik odradzają się. W ciągu dwóch, trzech tygodni będziemy mieli z powrotem to, czym podzieliśmy się z kimś innym. W ubiegłym roku udało nam się zarejestrować 64 osoby. Byli to nasi pracownicy, uczniowie, ale także osoby, które przyszły z zewnątrz.
Rejestrację potencjalnych dawców komórek macierzystych i szpiku ZSM w Prudniku prowadzić będzie w czwartek (15 marca) pomiędzy godziną 9:00, a 15:00. Informacje o takich dawcach gromadzone są w bazie danych Fundacji DKMS. Jest ona niezależną, działającą w Polsce organizacją non-profit.