Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2018-03-06, 14:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Kolejna rocznica aresztowań żołnierzy antykomunistycznego podziemia w Szybowicach

Hieronim Bednarski [zdj. z plakatu POK]
Hieronim Bednarski [zdj. z plakatu POK]
Postać żołnierza niezłomnego, Hieronima Bednarskiego, zostanie przybliżona podczas spotkania w Prudniku. Był on założycielem Krajowej Armii Podziemnej. Była to jedna z ostatnich, powojennych organizacji antykomunistycznego podziemia w Polsce. Prowadziła walkę o charakterze ideologicznym w gminie Prudnik. Najwięcej członków miała w Szybowicach, które po wojnie zasiedlili Kresowiacy. W marcu 1952 roku wieś tę otoczyły oddziały sił bezpieczeństwa.
- Przeprowadzono liczne aresztowania - mówi Franciszek Dendewicz, nauczyciel historii z Szybowic. – Po bardzo ostrym śledztwie toczyły się procesy w Opolu. Władysława Biernata i Hieronima Bednarskiego skazano na karę śmierci. Posądzonego o współpracę z agentem amerykańskim Jana Krecha skazano na dożywocie. Pozostałym członkom tej organizacji orzeczono kary od półtora roku do 15 lat więzienia.

Wyroki śmierci zasądzone w tych procesach wykonano w Opolu. W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Prudnicki Ośrodek Kultury zaprezentuje film zatytułowany „Hieronim Bednarski – wyklęty z czerwonej wsi”. Obraz ten zdobył główną nagrodę na VIII Festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”. Projekcja filmu rozpocznie się o godzinie 17:00. Potem zaplanowano spotkanie z jego reżyserem Henrykiem Jureckim.
Franciszek Dendewicz

Zobacz także

2018-02-07, godz. 22:00, Wiadomości z regionu Na jego msze „młodzi walili drzwiami i oknami” Był niezwykłym kapłanem, na którego msze przyjeżdżano z całej Polski. Tak o zmarłym zakonniku Janie Górze opowiadał jego przyjaciel. W Prudnika rozpoczęły się obchody poświęcone temu duchownemu. Ich preludium było spotkanie… » więcej 2018-02-07, godz. 18:05, Wiadomości z regionu Prudniccy policjanci poznają język sąsiadów zza południowej granicy Języka czeskiego uczą się funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Prudniku. Celem tego kursu jest poprawa komunikacji z naszymi południowymi sąsiadami. Zajęcia te prowadzone są w ramach unijnego projektu „Bezpieczne szlaki pogranicza… » więcej 2018-02-07, godz. 15:00, Wiadomości z regionu W rodzinnym Prudniku upamiętnią ojca Jana Górę Wydarzenia religijne, koncerty, prelekcje filmów oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej to główne wydarzenia prudnickich obchodów poświęconych Janowi Górze. Zakonnik urodził się i wychował w tym mieście. Tam skończył liceum ogólnokształcące… » więcej 2018-02-05, godz. 21:00, Wiadomości z regionu Poligon na Koziej Górze w Prudniku adaptowany na cele cywilne Nowe miejsca rekreacji i wypoczynku powstają na obrzeżach Prudnika. Miasto zagospodaruje na ten cel Kozią Górę, gdzie przed laty był poligon wojskowy. W sąsiedztwie znajduje się Sanktuarium Świętego Józefa. W latach pięćdziesiątych… » więcej 2018-02-05, godz. 16:30, Kultura i rozrywka Prudnik jest wyjątkowy? Tak twierdzą autorzy nowej publikacji o mieście „Niecodziennik! Prudnik mniej znany…” to tytuł najnowszej publikacji, która przybliży dzieje i niezwykłość architektoniczną tego miasta. Książka zawiera elementy albumu i przewodnika turystycznego. Nawiązuje ona do wydawnictwa… » więcej
375376377378379380381
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »