Postać żołnierza niezłomnego, Hieronima Bednarskiego, zostanie przybliżona podczas spotkania w Prudniku. Był on założycielem Krajowej Armii Podziemnej. Była to jedna z ostatnich, powojennych organizacji antykomunistycznego podziemia w Polsce. Prowadziła walkę o charakterze ideologicznym w gminie Prudnik. Najwięcej członków miała w Szybowicach, które po wojnie zasiedlili Kresowiacy. W marcu 1952 roku wieś tę otoczyły oddziały sił bezpieczeństwa.
- Przeprowadzono liczne aresztowania - mówi Franciszek Dendewicz, nauczyciel historii z Szybowic. – Po bardzo ostrym śledztwie toczyły się procesy w Opolu. Władysława Biernata i Hieronima Bednarskiego skazano na karę śmierci. Posądzonego o współpracę z agentem amerykańskim Jana Krecha skazano na dożywocie. Pozostałym członkom tej organizacji orzeczono kary od półtora roku do 15 lat więzienia.
Wyroki śmierci zasądzone w tych procesach wykonano w Opolu. W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Prudnicki Ośrodek Kultury zaprezentuje film zatytułowany „Hieronim Bednarski – wyklęty z czerwonej wsi”. Obraz ten zdobył główną nagrodę na VIII Festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”. Projekcja filmu rozpocznie się o godzinie 17:00. Potem zaplanowano spotkanie z jego reżyserem Henrykiem Jureckim.