Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2018-03-06, 14:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Kolejna rocznica aresztowań żołnierzy antykomunistycznego podziemia w Szybowicach

Hieronim Bednarski [zdj. z plakatu POK]
Hieronim Bednarski [zdj. z plakatu POK]
Postać żołnierza niezłomnego, Hieronima Bednarskiego, zostanie przybliżona podczas spotkania w Prudniku. Był on założycielem Krajowej Armii Podziemnej. Była to jedna z ostatnich, powojennych organizacji antykomunistycznego podziemia w Polsce. Prowadziła walkę o charakterze ideologicznym w gminie Prudnik. Najwięcej członków miała w Szybowicach, które po wojnie zasiedlili Kresowiacy. W marcu 1952 roku wieś tę otoczyły oddziały sił bezpieczeństwa.
- Przeprowadzono liczne aresztowania - mówi Franciszek Dendewicz, nauczyciel historii z Szybowic. – Po bardzo ostrym śledztwie toczyły się procesy w Opolu. Władysława Biernata i Hieronima Bednarskiego skazano na karę śmierci. Posądzonego o współpracę z agentem amerykańskim Jana Krecha skazano na dożywocie. Pozostałym członkom tej organizacji orzeczono kary od półtora roku do 15 lat więzienia.

Wyroki śmierci zasądzone w tych procesach wykonano w Opolu. W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Prudnicki Ośrodek Kultury zaprezentuje film zatytułowany „Hieronim Bednarski – wyklęty z czerwonej wsi”. Obraz ten zdobył główną nagrodę na VIII Festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”. Projekcja filmu rozpocznie się o godzinie 17:00. Potem zaplanowano spotkanie z jego reżyserem Henrykiem Jureckim.
Franciszek Dendewicz

Zobacz także

2024-09-20, godz. 10:48, Wiadomości z regionu „Myśmy dostali wycisk od wody, ale Głuchołazy zostały znokautowane”. Prudnik pomaga sąsiedniej gminie Zniszczonym przez powódź Głuchołazom pomaga również doświadczony przez żywioł Prudnik. Od wczoraj (19.09) stacjonują tam żołnierze pułku 18. 'Żelaznej' Dywizji Zmechanizowanej. Gmina zakwaterowała ich w sali gimnastycznej szkoły… » więcej 2024-09-19, godz. 17:57, Wiadomości z regionu Mieszkańcy Moszczanki pomogli udrożnić zniszczone przez rzekę dojście do szkoły Społeczne zaangażowanie mieszkańców umożliwi uczniom z Moszczanki powrót w poniedziałek do zajęć lekcyjnych. Jest tam jedyna szkoła podstawowa w gminie Prudnik, która nie wznowiła nauki po przerwie spowodowanej przez powódź. » więcej 2024-09-17, godz. 17:22, Gospodarka Miliony pochłonie odbudowa dróg i mostów zniszczonych przez Złoty Potok Z użytkowania wyłączono 9 mostów i kładek na Złotym Potoku w gminie Prudnik. Trwają kontrole stanu technicznego obiektów, przez które przetoczyła się powódź. Są też pierwsze szacunki strat spowodowanych przez żywioł w infrastrukturze… » więcej 2024-09-17, godz. 15:21, Wiadomości z regionu Ewakuacja pacjentów ZOL-u w Paczkowie. Brakuje personelu w Zakładach Opiekuńczo-Leczniczych Część pacjentów Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Paczkowie przyjmie ZOL w Głogówku. O ich przetransportowanie do placówki w powiecie prudnickim wystąpił opolski NFZ. Przymusową ewakuację mieszkańców Paczkowa zarządził tamtejszy… » więcej 2024-09-16, godz. 15:15, Wiadomości z regionu „Skupiamy się na usuwaniu szkód”. Gmina Prudnik powoli otrząsa się po przejściu wielkiej wody Obniża się poziom wody w rzekach gminy Prudnik. Ciągle wysoki jest jej stan na Złotym Potoku. Jednak rzeka w Moszczance i Łące Prudnickiej płynie już poniżej wałów przeciwpowodziowych. » więcej
14151617181920
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »