Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2018-03-06, 14:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Kolejna rocznica aresztowań żołnierzy antykomunistycznego podziemia w Szybowicach

Hieronim Bednarski [zdj. z plakatu POK]
Hieronim Bednarski [zdj. z plakatu POK]
Postać żołnierza niezłomnego, Hieronima Bednarskiego, zostanie przybliżona podczas spotkania w Prudniku. Był on założycielem Krajowej Armii Podziemnej. Była to jedna z ostatnich, powojennych organizacji antykomunistycznego podziemia w Polsce. Prowadziła walkę o charakterze ideologicznym w gminie Prudnik. Najwięcej członków miała w Szybowicach, które po wojnie zasiedlili Kresowiacy. W marcu 1952 roku wieś tę otoczyły oddziały sił bezpieczeństwa.
- Przeprowadzono liczne aresztowania - mówi Franciszek Dendewicz, nauczyciel historii z Szybowic. – Po bardzo ostrym śledztwie toczyły się procesy w Opolu. Władysława Biernata i Hieronima Bednarskiego skazano na karę śmierci. Posądzonego o współpracę z agentem amerykańskim Jana Krecha skazano na dożywocie. Pozostałym członkom tej organizacji orzeczono kary od półtora roku do 15 lat więzienia.

Wyroki śmierci zasądzone w tych procesach wykonano w Opolu. W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Prudnicki Ośrodek Kultury zaprezentuje film zatytułowany „Hieronim Bednarski – wyklęty z czerwonej wsi”. Obraz ten zdobył główną nagrodę na VIII Festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”. Projekcja filmu rozpocznie się o godzinie 17:00. Potem zaplanowano spotkanie z jego reżyserem Henrykiem Jureckim.
Franciszek Dendewicz

Zobacz także

2024-09-25, godz. 13:00, Sport i turystyka Olimpijczycy i paralimpijczycy charytatywnie dla powodzian W sobotę w Warszawie odbędzie się nietypowy mecz koszykówki z udziałem polskich olimpijczyków i paralimpijczyków, z którego dochód zostanie przeznaczony na remont zniszczonej przez powódź hali sportowej 'Obuwnik' w Prudniku. » więcej 2024-09-24, godz. 08:07, Wiadomości z regionu Cech zbiera pieniądze dla poszkodowanych rzemieślników. Ich pracownie zniszczyła powódź W powiecie prudnickim powódź nie oszczędziła zakładów rzemieślniczych. Zniszczone firmy najczęściej umiejscowione są na parterach zalanych budynków. Przedsiębiorcy szacują straty, a pomoc powodzianom deklaruje ich korporacja … » więcej 2024-09-24, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Trasy i szlaki zniszczone po powodzi. W Górach Opawskich obowiązuje zakaz wstępu do lasu Okresowy zakaz wstępu do lasów wprowadziło Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenia te dotyczą m.in. Parku Krajobrazowego 'Góry Opawskie'. Powodem są znaczne uszkodzenia drzewostanu, spowodowane przez powódź. » więcej 2024-09-23, godz. 18:41, Wiadomości z regionu Połowa przejść nad rzeką zamknięta, szkoła działa. Po powodzi w Moszczance i okolicach Po przerwie wymuszonej przez powódź Zespół Szkolno-Przedszkolny w Moszczance wznowił zajęcia w swoim obiekcie. Przepływający obok Złoty Potok zniszczył drogę prowadzącą do szkoły. Przy zaangażowaniu m.in. mieszkańców zasypano… » więcej 2024-09-20, godz. 17:31, Wiadomości z regionu W Prudniku powódź zniszczyła liczne obiekty sportowe Cztery obiekty sportowe zniszczyła powódź w Prudniku. Jeden jest własnością klubu łuczniczego, a pozostałe należą do gminy. Zniszczenia są kopią powodzi z 1997 roku. Spustoszenie w obiektach sportowych spowodowały rzeka Prudnik… » więcej
13141516171819
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »