Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2018-02-23, 07:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Prudnik: inwestor chce wydać 100 mln złotych na elektrownię. Mieszkańcy planują protest

Dawna elektrociepłownia Froteksu w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Dawna elektrociepłownia Froteksu w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Dawna elektrociepłownia Froteksu w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Dawna elektrociepłownia Froteksu w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Przeciw uruchomieniu elektrowni, w której paliwem będzie słoma, zamierzają protestować mieszkańcy Prudnika. Ma ona powstać na bazie nieczynnej od wielu lat elektrociepłowni dawnego zakładu Frotex. Znajduje się blisko zabudowy mieszkalnej. Burmistrz Prudnika wydał postanowienie o wszczęciu postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji. Na każdym etapie tej procedury osoby, którym przysługuje status strony mogą zgłaszać swoje uwagi. Już teraz pojawiają się głosy mieszkańców sprzeciwiających się powstaniu elektrowni.
- Ta elektrownia to jest za blisko budynków mieszkalnych – uważa Walenty Steć. – Spalanie słomy powoduje wielki dym. To jest poroniony pomysł.

- Jestem mocno zaniepokojona – mówi kobieta, która mieszka nieopodal przyszłej elektrowni. – Nie jest to dobry sygnał dla Prudnika, w którym jest smog i odczuwamy to każdego dnia. Perspektywa tej elektrowni, spalarni słomy, to jest ogromna emisja dymów i pyłów.

Jak zapewniają inwestorzy w prudnickiej elektrowni zastosowane będą nowoczesne, proekologiczne technologie.

- Projekt tego przedsięwzięcia uwzględnia dyrektywy Unii Europejskiej dotyczące zanieczyszczenia środowiska - wyjaśnia Daniel Borsucki z firmy zaangażowanej w spółkę Elektrownia Prudnik. – Dwutlenek węgla przyjmuje się, jako zeroemisyjne, bo jest to energetyka odnawialna. Jeżeli chodzi o tlenek węgla, to jest blisko sześćset razy mniej, niż gdyby spalany był węgiel. Biorąc pod uwagę zanieczyszczenia typu pyłowego, to jest o kilkanaście razy mniej, niż było poprzednio, przy spalaniu węgla w elektrociepłowni.

Modernizacja prudnickiej elektrociepłowni na elektrownię ma kosztować blisko 100 milionów złotych. Według zapewnień inwestorów, mają oni promesę na taki kredyt. Problemem jest uzyskanie warunków środowiskowych dla inwestycji. Dopiero wówczas będą mogli przystąpić do rządowej aukcji, która pozwoli im sprzedawać wytwarzany prąd do sieci energetycznej.
Mieszkańcy Prudnika
Daniel Borsucki

Zobacz także

2018-01-16, godz. 11:20, Wiadomości z regionu Zarzuty podwójnego zabójstwa oraz spowodowania pożaru usłyszał mieszkaniec Prudnika Co najmniej 12 lat więzienie grozi podejrzanemu w sprawie śmierci dwóch kobiet w wyniku grudniowego pożaru kamienicy socjalnej w Prudniku. Przełomowe dla tego śledztwo było dotarcie przez policję do monitoringu, który obejmował palący… » więcej 2018-01-16, godz. 08:00, Gospodarka Prudnik: nie zmniejszą się wydatki na modernizację dróg powiatowych, ale pieniędzy na takie cele jest ciągle za mało 14 mln złotych na modernizację dróg wyda w tym roku powiat prudnicki. Wszystkie inwestycje pochłonąć mają 32 procent tegorocznego budżetu tego samorządu lokalnego. » więcej 2018-01-14, godz. 12:30, Gospodarka Prudnik: chcą większej transparentności funkcjonowania gminy Rejestr umów finansowych zawieranych przez gminę oraz imienne głosowanie radnych - wprowadzenie takich rozwiązań proponuje Stowarzyszenie Prudniczanie. Przedstawiono je podczas spotkania, które zorganizowano pod hasłem większej transparentności… » więcej 2018-01-13, godz. 13:00, Kultura i rozrywka Orkiestra zagra w Prudniku inaczej niż do tej pory. Ma być rodzinnie W nowej formule organizowana jest w Prudniku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Nie będzie to jak dotychczas impreza plenerowa. Wszystkie wydarzenia zaplanowano w sali koncertowej tamtejszego ośrodka kultury. Od godziny 9:00 na ulicach… » więcej 2018-01-12, godz. 09:00, Wiadomości z regionu W Prudniku przybywa młodych działkowców Pewien renesans przeżywa zainteresowanie działkami rekreacyjnymi w Prudniku. Po latach regresu znowu zaczęło przybywać chętnych do ich użytkowania. Nadal jednak na tamtejszych rodzinnych ogrodach jest 295 pustostanów. Systematycznie… » więcej
380381382383384385386
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »