Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2018-02-23, 07:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Prudnik: inwestor chce wydać 100 mln złotych na elektrownię. Mieszkańcy planują protest

Dawna elektrociepłownia Froteksu w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Dawna elektrociepłownia Froteksu w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Dawna elektrociepłownia Froteksu w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Dawna elektrociepłownia Froteksu w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Przeciw uruchomieniu elektrowni, w której paliwem będzie słoma, zamierzają protestować mieszkańcy Prudnika. Ma ona powstać na bazie nieczynnej od wielu lat elektrociepłowni dawnego zakładu Frotex. Znajduje się blisko zabudowy mieszkalnej. Burmistrz Prudnika wydał postanowienie o wszczęciu postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji. Na każdym etapie tej procedury osoby, którym przysługuje status strony mogą zgłaszać swoje uwagi. Już teraz pojawiają się głosy mieszkańców sprzeciwiających się powstaniu elektrowni.
- Ta elektrownia to jest za blisko budynków mieszkalnych – uważa Walenty Steć. – Spalanie słomy powoduje wielki dym. To jest poroniony pomysł.

- Jestem mocno zaniepokojona – mówi kobieta, która mieszka nieopodal przyszłej elektrowni. – Nie jest to dobry sygnał dla Prudnika, w którym jest smog i odczuwamy to każdego dnia. Perspektywa tej elektrowni, spalarni słomy, to jest ogromna emisja dymów i pyłów.

Jak zapewniają inwestorzy w prudnickiej elektrowni zastosowane będą nowoczesne, proekologiczne technologie.

- Projekt tego przedsięwzięcia uwzględnia dyrektywy Unii Europejskiej dotyczące zanieczyszczenia środowiska - wyjaśnia Daniel Borsucki z firmy zaangażowanej w spółkę Elektrownia Prudnik. – Dwutlenek węgla przyjmuje się, jako zeroemisyjne, bo jest to energetyka odnawialna. Jeżeli chodzi o tlenek węgla, to jest blisko sześćset razy mniej, niż gdyby spalany był węgiel. Biorąc pod uwagę zanieczyszczenia typu pyłowego, to jest o kilkanaście razy mniej, niż było poprzednio, przy spalaniu węgla w elektrociepłowni.

Modernizacja prudnickiej elektrociepłowni na elektrownię ma kosztować blisko 100 milionów złotych. Według zapewnień inwestorów, mają oni promesę na taki kredyt. Problemem jest uzyskanie warunków środowiskowych dla inwestycji. Dopiero wówczas będą mogli przystąpić do rządowej aukcji, która pozwoli im sprzedawać wytwarzany prąd do sieci energetycznej.
Mieszkańcy Prudnika
Daniel Borsucki

Zobacz także

2018-03-10, godz. 08:00, Gospodarka Prudnik: czy powstanie parku handlowego uderzy w mały, lokalny biznes? To może być ostatni gwóźdź do trumny naszej działalności, tak prudniccy kupcy komentują zapowiedź powstania w tym mieście parku handlowego. Jego lokalizację przewiduje się na obszarze po dawnych zakładach „Frotex”. Planowany… » więcej 2018-03-09, godz. 11:00, Wiadomości z regionu Prudnik: podejmując parlamentarzystów przedstawią im problemy placówek senioralnych Sejmowa Komisja Polityki Senioralnej odwiedzi Prudnik. Parlamentarzystów gościć będzie tamtejszy Dom Pomocy Społecznej. Zapozna ich ze swoją działalnością. Przedstawione zostaną też problemy innych placówek senioralnych z naszego… » więcej 2018-03-08, godz. 15:43, Gospodarka Prudnik: jest praca dla kobiet, ale na gorszych warunkach Na podobnych stanowiskach zarabiają mniej od mężczyzn. Generalnie, oferuje się im etaty za najniższe, ustawowe stawki. Trudniej jest im też podjąć pracę, bo mają problemy z umieszczeniem dzieci w przedszkolu lub żłobku. Taka jest… » więcej 2018-03-07, godz. 21:30, Sport i turystyka Prudniczanin przejął stery polskiego łucznictwa. Chce w tym środowisku załagodzić konflikty Kazimierz Kocik został prezesem Polskiego Związku Łuczniczego. Od wielu lat kieruje Klubem Sportowym Obuwnik Prudnik. Nowego prezesa wybrało Walne Nadzwyczajne Zgromadzenie Delegatów Polskiego Związku Łuczniczego. Decyzja zapadła w… » więcej 2018-03-07, godz. 09:00, Wiadomości z regionu Niektóre powiatowe nieruchomości w Prudniku znajdują nabywców. Do wzięcia jest była komenda policji Obecna koniunktura na nieruchomości sprzyja też budżetowi powiatu prudnickiego. W ostatnich latach sprzedaż jego majątku szła jak po przysłowiowej grudzie. W tym roku są już symptomy zmiany tej tendencji. » więcej
370371372373374375376
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »