Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2018-02-09, 15:20 Autor: Jan Poniatyszyn

Budowa mostu tymczasowego w Prudniku rozpala polityczne emocje

W tym miejscu na rzece Prudnik ma stanąć most tymczasowy [zdj. Jan Poniatyszyn]
W tym miejscu na rzece Prudnik ma stanąć most tymczasowy [zdj. Jan Poniatyszyn]
Most przy ulicy Batorego w Prudniku zostanie zmodernizowany. Związane z tym prace mają potrwać od kwietni do połowy września [zdj. Jan Poniatyszyn]
Most przy ulicy Batorego w Prudniku zostanie zmodernizowany. Związane z tym prace mają potrwać od kwietni do połowy września [zdj. Jan Poniatyszyn]
Opieszałość dotyczącą budowy mostu tymczasowego zarzuca władzom Prudnika posłanka PiS Katarzyna Czochara. Ma on przynajmniej częściowo zmniejszyć korki komunikacyjne w mieście, gdy pod koniec kwietnia, na czas przebudowy, zamknięta zostanie główna przeprawa na rzece Prudnik. Opolska parlamentarzystka wskazuje, że informacja o pieniądzach na budowę mostu tymczasowego pojawiła się już w lutym ubiegłego roku. Natomiast przetarg na jego budowę gmina ogłosiła dopiero w grudniu.
- Budzi niepokój to, co się dzieje wokół budowy mostu tymczasowego w Prudniku - mówi poseł Katarzyna Czochara. – Wystosowałam pisma z prośbą o zabezpieczenie dodatkowych pieniędzy na ten most. Ministerstwo Infrastruktury przeznaczyło na ten cel blisko milion złotych. Bardzo mnie zdziwiło, że tak późno, bo dopiero w grudniu ogłoszono przetarg na budowę. Jest bardzo duże zagrożenie, czy w ogóle taki most tymczasowy powstanie.

Jego budowa leży w kompetencjach Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
- Przetargi oraz inne działania prowadziliśmy w oparciu o porozumienie z tą instytucją – mówi burmistrz Prudnika Franciszek Fejdych. – Porozumienie to datowane jest na lipiec 2017 roku. Natomiast prace projektowe nad nową przeprawą i drogami dojazdowymi rozpoczęły się już w kwietniu. Trzeba też pamiętać, że w naszym kraju prace projektowe, dokumentacyjne, pozwolenia trwają co najmniej sześć, do ośmiu miesięcy, bo taka jest rzeczywistość.

Zamknięcie głównego mostu w Prudniku spowoduje też negatywne konsekwencje dla pobliskiej kopalni szarogłazu. Objazd przez Nysę zwiększy koszty transportu, a więc pogorszy atrakcyjność cenową tamtejszego surowca.

- Pewnie część odbiorców zrezygnuje z naszego kruszywa - mówi Tomasz Zawadzki, prezes Kopalni Odkrywkowej Surowców Drogowych w Niemodlinie. – Trudno jest mi powiedzieć, jak się to na naszej firmie odbije. Może odbiorcy wchłoną te dodatkowe koszty, bo będą koniecznie potrzebowali kruszywa, ale może być tak, że znajdą innych dostawców.

Do przetargu na budowę mostu tymczasowego w Prudnik stanęła tylko jedna firma, której oferta była ponad dwukrotnie większa od przewidzianej na to zadanie kwoty. Dlatego burmistrz unieważnił przetarg. Według ostatnich uzgodnień most tymczasowy postawi wojsko. Drogi dojazdowe i podporę przeprawy wybuduje natomiast gmina.
Katarzyna Czochara
Franciszek Fejdych
Tomasz Zawadzki

Zobacz także

2024-10-30, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Kształcenie techniczne. Współpraca szkół na pograniczu polsko-czeskim Efekty współpracy szkół pogranicza polsko-czeskiego zaprezentowano podczas prudnickiej konferencji edukacyjnej. Spotkanie było jednym z przedsięwzięć projektu innowacji w nauczaniu technicznym. Jego celem jest m.in. wymiana doświadczeń… » więcej 2024-10-28, godz. 19:30, Kultura i rozrywka „Chcą inaczej spędzać czas wolny”. Fani fantastyki zamierzają zawiązać w Prudniku stowarzyszenie Prudnicki Klub Fantastyki założyło w tym mieście 16 osób m.in. z Opola. Skupia głównie miejscowych fanów Tolkiena, Sapkowskiego, średniowiecza oraz larpów. » więcej 2024-10-26, godz. 15:45, Wiadomości z regionu Cztery trasy do wyboru. Około 500 osób wystartowało w pieszym maratonie Malownicze trasy i sporo wyzwań. Tak wyglądał XXII Maraton Pieszy w Prudniku. To cykliczna impreza, która promuje walory turystyczne samego miasta i jego okolic. » więcej 2024-10-21, godz. 17:37, Kultura i rozrywka Zakupiona kolekcja przedwojennych pocztówek pozwoli prześledzić rozwój architektoniczny Prudnika Prudnickie muzeum wzbogaciło zbiory, nabywając kolekcję 336 kart pocztowych z końca XIX i pierwszej połowy XX wieku. Placówka otrzymała na ten cel dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nabór wniosków prowadził… » więcej 2024-10-21, godz. 15:25, Gospodarka RZGW Wody Polskie Gliwice ruszyły z naprawianiem szkód po wielkie wodzie Sprawdzanie i badanie stanu zapory w Jarnołtówku, zabezpieczanie uszkodzonej skarpy na dnie Złotego Potoku, czy zasypywanie wyryw - to między innymi obecnie wykonuje Regionalny Zarząd Gospodarski Wodnej w Gliwicach, który jest odpowiedzialny… » więcej
78910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »