Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2018-02-07, 22:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Na jego msze „młodzi walili drzwiami i oknami”

Jan Grzegorczyk podczas spotkania autorskiego w POK. Prezentuje książkę swojego przyjaciela Jana Góry „Ukłoń się, Jasiu! Prudnikowi” [zdj. Jan Poniatyszyn]
Jan Grzegorczyk podczas spotkania autorskiego w POK. Prezentuje książkę swojego przyjaciela Jana Góry „Ukłoń się, Jasiu! Prudnikowi” [zdj. Jan Poniatyszyn]
Był niezwykłym kapłanem, na którego msze przyjeżdżano z całej Polski. Tak o zmarłym zakonniku Janie Górze opowiadał jego przyjaciel. W Prudnika rozpoczęły się obchody poświęcone temu duchownemu. Ich preludium było spotkanie autorskie z Janem Grzegorczykiem publicystą, pisarzem i scenarzystą filmowym. Jest on autorem książki „Święty i błazen”, która opowiada o Janie Górze.
- Poznałem go w latach siedemdziesiątych i był wówczas najbardziej znaną postacią w Poznaniu – mówi Jan Grzegorczyk. – Ojciec Jan był wtedy rewolucjonistą. Wprowadził w polskim kościele kanony z Taize. On, jak gdyby zlikwidował barierę między ołtarzem, a nawą główną. Nikt z takim kapłanem nie miał do czynienia. Przecież ludzie z całej Polski przyjeżdżali, podpatrywali go. Nawet Góra mi mówił, że Rydzyk przyjeżdżał i oglądał te msze, na które młodzi walili drzwiami i oknami.

Dla Jana Góry szczególną postacią był Prymas Polski Stefan Wyszyński, którego komunistyczne władze więziły w Prudniku-Lesie. W tamtejszym klasztorze dominikanin dowiedział się też o zamachu na papieża Jana Pawła II.

- Prymas i papież ciągle mu się z tym Prudnikiem łączyli – opowiada Grzegorczyk. – To były jego absolutnie największe miłości. Mała ojczyzna, rodzina i miejsce, z którym związane są jego najukochańsze postaci Prymas Wyszyński i Jan Paweł II.

Jan Góra wychował się w Prudniku. Mimo, że mieszkał w Poznaniu wracał w rodzinne strony animując różne wydarzenia nawiązujące do postaci Prymasa Tysiąclecia oraz Karola Wojtyły. W niedzielę na murach tamtejszego kościoła odsłonięta zostanie tablica i medalion upamiętniający pochodzącego z tego miasta twórcę ogólnopolskich spotkań młodzieży w Lednicy. Przez najbliższe dni wydarzeniu temu towarzyszyć będą okolicznościowa wystawa, koncerty, wieczory poetyckie oraz projekcje filmów.
Jan Grzegorczyk
Jan Grzegorczyk

Zobacz także

2024-11-26, godz. 21:00, Kultura i rozrywka Prudnik: ministerialne dofinansowanie wzbogaci ofertę ośrodka kultury Zakup nowoczesnego sprzętu oraz oprogramowania informatycznego zwiększy atrakcyjność zajęć edukacyjnych Prudnickiego Ośrodka Kultury. Na ten cel pozyskano 104 tys. zł dofinansowania z funduszy ministerstwa kultury. » więcej 2024-11-26, godz. 19:15, Wiadomości z regionu Prudnik: przez 12 godzin rynek będzie zamknięty dla zmotoryzowanych Całkowicie zamknięty dla ruchu samochodów będzie jutro (27.11) prudnicki rynek. Powodem jest uroczysta przysięga Wojsk Obrony Terytorialnej. » więcej 2024-11-23, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Są w gronie krajowych liderów. Oddziału PTTK w Prudniku działa już 70 lat 70-lecie działalności świętuje dzisiaj (23.11) oddział PTTK Sudetów Wschodnich w Prudniku. Jest jedną z najaktywniejszych organizacji turystycznych w kraju. Ma 704 członków. » więcej 2024-11-22, godz. 17:30, Gospodarka Prudnik ujednolici plan zagospodarowania przestrzennego, aby nie było niejasności u inwestorów Zmiany planistyczne pomogą w otwieraniu firm w Prudnickiej Strefie Aktywności Gospodarczej. Gmina sporządzi nowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenów przemysłowych miasta. Dokument dostosowany będzie do zmieniających się… » więcej 2024-11-22, godz. 09:00, Wiadomości z regionu Przybywa pacjentów wymagających opieki długoterminowej Prudnickie Centrum Medyczne stawia na rozwój opieki geriatrycznej i długoterminowej. Źródłem finansowania inwestycji, m.in. budowy obiektu szpitalnego, mają być unijne fundusze Krajowego Planu Odbudowy. O pieniądze na ten cel spółka… » więcej
3456789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »