Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2018-02-07, 22:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Na jego msze „młodzi walili drzwiami i oknami”

Jan Grzegorczyk podczas spotkania autorskiego w POK. Prezentuje książkę swojego przyjaciela Jana Góry „Ukłoń się, Jasiu! Prudnikowi” [zdj. Jan Poniatyszyn]
Jan Grzegorczyk podczas spotkania autorskiego w POK. Prezentuje książkę swojego przyjaciela Jana Góry „Ukłoń się, Jasiu! Prudnikowi” [zdj. Jan Poniatyszyn]
Był niezwykłym kapłanem, na którego msze przyjeżdżano z całej Polski. Tak o zmarłym zakonniku Janie Górze opowiadał jego przyjaciel. W Prudnika rozpoczęły się obchody poświęcone temu duchownemu. Ich preludium było spotkanie autorskie z Janem Grzegorczykiem publicystą, pisarzem i scenarzystą filmowym. Jest on autorem książki „Święty i błazen”, która opowiada o Janie Górze.
- Poznałem go w latach siedemdziesiątych i był wówczas najbardziej znaną postacią w Poznaniu – mówi Jan Grzegorczyk. – Ojciec Jan był wtedy rewolucjonistą. Wprowadził w polskim kościele kanony z Taize. On, jak gdyby zlikwidował barierę między ołtarzem, a nawą główną. Nikt z takim kapłanem nie miał do czynienia. Przecież ludzie z całej Polski przyjeżdżali, podpatrywali go. Nawet Góra mi mówił, że Rydzyk przyjeżdżał i oglądał te msze, na które młodzi walili drzwiami i oknami.

Dla Jana Góry szczególną postacią był Prymas Polski Stefan Wyszyński, którego komunistyczne władze więziły w Prudniku-Lesie. W tamtejszym klasztorze dominikanin dowiedział się też o zamachu na papieża Jana Pawła II.

- Prymas i papież ciągle mu się z tym Prudnikiem łączyli – opowiada Grzegorczyk. – To były jego absolutnie największe miłości. Mała ojczyzna, rodzina i miejsce, z którym związane są jego najukochańsze postaci Prymas Wyszyński i Jan Paweł II.

Jan Góra wychował się w Prudniku. Mimo, że mieszkał w Poznaniu wracał w rodzinne strony animując różne wydarzenia nawiązujące do postaci Prymasa Tysiąclecia oraz Karola Wojtyły. W niedzielę na murach tamtejszego kościoła odsłonięta zostanie tablica i medalion upamiętniający pochodzącego z tego miasta twórcę ogólnopolskich spotkań młodzieży w Lednicy. Przez najbliższe dni wydarzeniu temu towarzyszyć będą okolicznościowa wystawa, koncerty, wieczory poetyckie oraz projekcje filmów.
Jan Grzegorczyk
Jan Grzegorczyk

Zobacz także

2024-04-23, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Powstaje filmowy komediodramat o życiu w czasach PRL-u. "Problem alkoholowy był wtedy dość spory" W Prudniku trwają zdjęcia do filmu 'Kiedyś to było'. Komediodramat kręcony będzie głównie w pobliskiej Rudziczce i opowiada o czasach PRL-u. Kanwą są przeżycia mieszkańców tej wioski. » więcej 2024-04-23, godz. 16:15, Wiadomości z regionu Praktyki prudnickich uczniów we Włoszech i Hiszpanii. Zwiększają swoje kompetencje i poznają system pracy w UE We włoskim Reggio Emilia kwalifikacje podnoszą uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych w Prudniku. Kolejna grupa młodzieży odbędzie praktyki zawodowe na Wyspach Kanaryjskich. Wyjazdy te umożliwia Erasmus+, program Unii Europejskiej, wspierający… » więcej 2024-04-23, godz. 08:40, Wiadomości z regionu Prudnik: policja zatrzymała mężczyznę poszukiwanego za przestępstwa narkotykowe 41-letni mieszkaniec powiatu prudnickiego został zatrzymany przez tamtejszą policję za przestępstwa narkotykowe. Był poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności przez Sąd Okręgowy w Opolu. » więcej 2024-04-22, godz. 14:15, Wiadomości z regionu Gminny elektorat postawił na kontynuację. Grzegorz Zawiślak nadal będzie burmistrzem Prudnika Grzegorz Zawiślak zdecydowanym zwycięzcą wyborów na burmistrza Prudnika. Ubiegając się o reelekcję uzyskał 4 653 głosy (ponad 63 proc. poparcia). Pokonana w drugiej turze wyborów Katarzyna Czochara, posłanka Prawa i Sprawiedliwości… » więcej 2024-04-19, godz. 21:45, Wiadomości z regionu Prudnicki Salonik Teatralny zadebiutuje przed lokalną publicznością Pierwszy swój spektakl wystawi Prudnicki Salonik Teatralny, który działa przy ośrodku kultury. Będzie to tragifarsa „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Utwór z początku dwudziestego wieku nie traci na aktualności… » więcej
41424344454647
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »