Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2018-01-05, 20:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia czekają także w Prudniku

Prudnicki pomnik Jana Pawła II i Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego [zdj. Jan Poniatyszyn]
Prudnicki pomnik Jana Pawła II i Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego [zdj. Jan Poniatyszyn]
Zakończył się pierwszy etap procesu beatyfikacyjnego, którego przebieg śledzony jest także w Prudniku. Dekret o heroiczności cnót kardynała Stefana Wyszyńskiego podpisał papież Franciszek. Prymasowi Tysiąclecia przysługuje już tytuł „Czcigodny Sługa Boży”. W prudnickim klasztorze franciszkanów kardynał więziony był w czasach stalinowskich. Jego imię nosi tamtejsze gimnazjum.
- Prymas Stefan Wyszyński zasłużył na beatyfikację – uważa Sonia Twardowska, uczennica gimnazjum nr 1 w Prudniku. – Czekam na jego beatyfikację. Zasłużył sobie na to swoimi naukami, kazaniami. Był to człowiek bardzo mądry, a jednocześnie niezwykle skromny. Wspierał naród polski namawiając go do odwagi i taki też sam był.

- Prymas był osobą nastawiona bardzo patriotycznie – uważa Bartosz Stefan z prudnickiego gimnazjum. – Przez całe swoje życie pokazywał, że jest sługą bożym. Znane są jego słowa: „Z drobiazgów życiowych wykonywanych wielkim sercem powstaje wielkość człowieka”. Jego postawa jest wzorem. Podczas komunizmu nie załamał się i zachęcał innych, aby walczyć o wolność. Przeprowadził też polski naród przez te trudne czasy i zawdzięczamy mu to, kim jesteśmy.

W maju prudnickie gimnazjum planuje cykl wydarzeń związanych z postacią kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wystartuje Rodzinny Bieg Prymasowski, w którym udział wezmą szkoły noszące jego imię. Odbędzie się konferencja poświęcona nauczaniu Prymasa Tysiąclecia. Tamtejsze gimnazjum wyda też specjalną publikację. Ukazywać będzie dorobek pedagogiczny i wychowawczy szkoły kształtowany w oparciu o nauczanie Czcigodnego Sługi Bożego.
Sonia Twardowska
Bartosz Stefan

Zobacz także

2024-10-04, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Powodzianie będą mogli liczyć na pomoc psychologiczną na miejscu Mobilne punkty psychologiczne będą nadal odwiedzać tereny zalane, a specjaliści udzielą wsparcia powodzianom. Osoby poszkodowane w wyniku wielkiej wody mogą bezpłatnie uzyskać porady psychologów czy prostu porozmawiać. Ponadto, opolski… » więcej 2024-10-03, godz. 18:56, Wiadomości z regionu Pełnomocnik rządu Marcin Kierwiński wizytował zniszczoną powodzią część Opolszczyzny Ze skalą zniszczeń powodziowych zapoznał się m.in w gminie Prudnik Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu ds. odbudowy obszarów dotkniętych powodzią. W towarzystwie samorządowców gminnych i powiatowych odwiedził Łąkę Prudnicką… » więcej 2024-10-02, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Po powodzi w powiecie prudnickim - naprawa dróg i mostów pochłonie miliony Blisko 30 mln złotych wynoszą straty powodziowe w infrastrukturze, która podlega samorządowi powiatu prudnickiego. Takie wyliczenia przesłano do urzędu wojewódzkiego. Największe wydatki pochłonie naprawa dróg i mostów. » więcej 2024-10-01, godz. 17:00, Gospodarka Prudnicka ciepłownia naprawia szkody powodziowe i gromadzi opał na zimę Zakład Energetyki Cieplnej Prudnik wznowił sezon grzewczy. Równocześnie spółka usuwa znaczne szkody, które w sieci ciepłowniczej wyrządziła powódź. » więcej 2024-10-01, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Główny Szlak Sudecki odblokowany. Przywrócono wstęp do lasów w Górach Opawskich Z pewnymi wyjątkami zniesiono zakaz wstępu do lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenie to nadal obowiązują na terenach zalanych i najbardziej zniszczonych przez powódź. » więcej
11121314151617
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »