Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2018-01-05, 20:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia czekają także w Prudniku

Prudnicki pomnik Jana Pawła II i Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego [zdj. Jan Poniatyszyn]
Prudnicki pomnik Jana Pawła II i Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego [zdj. Jan Poniatyszyn]
Zakończył się pierwszy etap procesu beatyfikacyjnego, którego przebieg śledzony jest także w Prudniku. Dekret o heroiczności cnót kardynała Stefana Wyszyńskiego podpisał papież Franciszek. Prymasowi Tysiąclecia przysługuje już tytuł „Czcigodny Sługa Boży”. W prudnickim klasztorze franciszkanów kardynał więziony był w czasach stalinowskich. Jego imię nosi tamtejsze gimnazjum.
- Prymas Stefan Wyszyński zasłużył na beatyfikację – uważa Sonia Twardowska, uczennica gimnazjum nr 1 w Prudniku. – Czekam na jego beatyfikację. Zasłużył sobie na to swoimi naukami, kazaniami. Był to człowiek bardzo mądry, a jednocześnie niezwykle skromny. Wspierał naród polski namawiając go do odwagi i taki też sam był.

- Prymas był osobą nastawiona bardzo patriotycznie – uważa Bartosz Stefan z prudnickiego gimnazjum. – Przez całe swoje życie pokazywał, że jest sługą bożym. Znane są jego słowa: „Z drobiazgów życiowych wykonywanych wielkim sercem powstaje wielkość człowieka”. Jego postawa jest wzorem. Podczas komunizmu nie załamał się i zachęcał innych, aby walczyć o wolność. Przeprowadził też polski naród przez te trudne czasy i zawdzięczamy mu to, kim jesteśmy.

W maju prudnickie gimnazjum planuje cykl wydarzeń związanych z postacią kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wystartuje Rodzinny Bieg Prymasowski, w którym udział wezmą szkoły noszące jego imię. Odbędzie się konferencja poświęcona nauczaniu Prymasa Tysiąclecia. Tamtejsze gimnazjum wyda też specjalną publikację. Ukazywać będzie dorobek pedagogiczny i wychowawczy szkoły kształtowany w oparciu o nauczanie Czcigodnego Sługi Bożego.
Sonia Twardowska
Bartosz Stefan

Zobacz także

2024-10-21, godz. 15:25, Gospodarka RZGW Wody Polskie Gliwice ruszyły z naprawianiem szkód po wielkie wodzie Sprawdzanie i badanie stanu zapory w Jarnołtówku, zabezpieczanie uszkodzonej skarpy na dnie Złotego Potoku, czy zasypywanie wyryw - to między innymi obecnie wykonuje Regionalny Zarząd Gospodarski Wodnej w Gliwicach, który jest odpowiedzialny… » więcej 2024-10-18, godz. 13:27, Wiadomości z regionu Ulgi podatkowe dla poszkodowanych rolników będą, ale w przyszłym roku. "Został wykorzystany limit" Poszkodowani przez powódź rolnicy nie mogą w tym roku liczyć na umorzenie podatku rolnego z tytułu klęski żywiołowej. Powodem są ograniczenia obowiązujące w Unii Europejskiej, a problem ten dotyczy m.in. farmerów z powiatu pru… » więcej 2024-10-17, godz. 16:30, Wiadomości z regionu "Przyhamuj, życie przed tobą". W szkołach ruszają spotkania z ekspertami ruchu drogowego Uświadomienie zagrożeń bezpieczeństwa w ruchu drogowym - to cel kampanii edukacyjnej „Przyhamuj, życie przed tobą”, której organizatorem jest opolski kurator oświaty, a jego adresatami są uczniowie szkół ponadpodstawowych regionu… » więcej 2024-10-16, godz. 17:57, Wiadomości z regionu "Kolejna powódź firmę zabije z pewnością". Trudna sytuacja Spółdzielni Pionier w Prudniku Nawet 20 mln zł mogą wynieść straty powodziowe Spółdzielni Pionier w Prudniku. Trwa szacowanie i usuwanie szkód w zakładzie przy ul. Batorego, który mieści się w sąsiedztwie rzeki przepływającej przez miasto. » więcej 2024-10-16, godz. 06:15, Wiadomości z regionu Najbardziej zniszczone budynki będą rozebrane. Popowodziowe kontrole w powiecie prudnickim Po powodzi nadzór budowlany nakazał rozbiórkę 6 i wyłączenie z użytkowania 7 prywatnych obiektów w powiecie prudnickim. W sumie przeprowadzono przegląd stanu technicznego 1167 domów jednorodzinnych. Skontrolowano 1524 obiekty o różnym… » więcej
891011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »