Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-12-24, 15:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Pasterka uskrzydla. Do Wigilii zasiądą też nasi rodacy za wschodnią granicą

Kościół rzymskokatolicki w Nadwórnej [zdj. Jan Poniatyszyn]
Kościół rzymskokatolicki w Nadwórnej [zdj. Jan Poniatyszyn]
Wigilia i Boże Narodzenie szczególnie uroczyście obchodzone są też przez Polaków na przedwojennych Kresach. Według niektórych szacunków na Ukrainie jest blisko milion naszych rodaków. Niestety szybko ich ubywa. To właśnie tam tworzył poeta Franciszek Karpiński, który napisał znane do dzisiaj pieśni m.in. „Kiedy ranne wstają zorze” oraz „Bóg się rodzi”.
- Święta obchodzimy, tak jak przekazali nam to nasi przodkowie – mówi Wiktoria Antonowicz, emerytowana nauczycielka z Nadwórnej. – My Polacy adoptowani do tego narodu wśród, którego żyjemy zachowaliśmy polskie tradycje. Np. Ukraińcy od nas zapożyczyli barszcz z uszkami, a my od nich kutie. Na stole wigilijnym są ryby, bo to jest postna potrawa, no i jak zwykle pierogi. Spożywamy opłatek. U Ukraińców tej tradycji nie ma. My najpierw dzielimy się opłatkiem, składamy życzenia, a później próbujemy kutie.

- Obowiązkowo Polacy żyjący na Ukrainie kolędują oraz idą na pasterkę – dodaje mieszkanka Nadwórnej, które jest miastem partnerskim Prudnika. – Bardzo lubimy atmosferę tego święta. Nie raz czujesz się taki zmęczony, a potem na pasterce tobie, jakby skrzydła wyrastają. Coś takiego otrzymujesz niezwykłego, niesamowitego, że starczy tego na cały rok.

Ostoją polskości na Ukrainie jest Kościół Rzymskokatolicki. Wigilię prawosławni i grekokatolicy obchodzić będą 6 stycznia.
Wiktoria Antonowicz
Wiktoria Antonowicz

Zobacz także

2017-07-14, godz. 07:40, Gospodarka Zatrudniając niepełnosprawnych produkują dla światowych marek branży motoryzacyjnej Inwestują ponad cztery miliony złotych, aby sprostać wymogom kontrahentów i nie ustępować konkurencji. W trudnej branży motoryzacyjnej dobrze radzi sobie Spółdzielnia „Pionier” w Prudniku. Jest to jeden z ostatnich w regionie… » więcej 2017-07-13, godz. 21:00, Gospodarka Prudnik: Przybywa ofert pracy na zastępstwo. Chętnych nie brakuje Przybywa zatrudnionych na podstawie umów o pracę na zastępstwo. Ma to związek z rosnącą liczbą kobiet, które decydują się na macierzyństwo. Zachęca je m.in. rządowy Program Rodzina 500 plus. Umowy o pracę na czas zastępstwa… » więcej 2017-07-13, godz. 10:00, Wiadomości z regionu "Razem bezpieczniej" w powiecie prudnickim. Rusza realizacja projektu z dofinansowaniem MSWiA Policja, uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele uczestniczyć będą w przedsięwzięciach, które zwiększą bezpieczeństwo mieszkańców powiatu prudnickiego. Projekt tamtejszego starostwa Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji… » więcej 2017-07-12, godz. 20:01, Gospodarka Przestrzeń dla biznesu powstanie na terenie dawnej tkalni. Nowy pomysł władz Prudnika Kolejne, zdegradowane obiekty po zakładach Frotex chce zagospodarować gmina Prudnik. Liczy, że pomoże w tym dofinansowanie z urzędu marszałkowskiego. Gmina jako jedyna złożyła wniosek do programu wspierającego przygotowanie terenów… » więcej 2017-07-09, godz. 11:50, Wiadomości z regionu Wojewoda: nowe obwodnice to rozwój dla regionu i poprawa życia mieszkańców Powstanie obwodnic Niemodlina, Myśliny i Kędzierzyna-Koźla ma nie tylko poprawić bezpieczeństwo mieszkańców i wyprowadzić ruch tranzytowy z miejscowości, ale także wpłynąć na rozwój regionu. » więcej
416417418419420421422
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »