Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-12-24, 15:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Pasterka uskrzydla. Do Wigilii zasiądą też nasi rodacy za wschodnią granicą

Kościół rzymskokatolicki w Nadwórnej [zdj. Jan Poniatyszyn]
Kościół rzymskokatolicki w Nadwórnej [zdj. Jan Poniatyszyn]
Wigilia i Boże Narodzenie szczególnie uroczyście obchodzone są też przez Polaków na przedwojennych Kresach. Według niektórych szacunków na Ukrainie jest blisko milion naszych rodaków. Niestety szybko ich ubywa. To właśnie tam tworzył poeta Franciszek Karpiński, który napisał znane do dzisiaj pieśni m.in. „Kiedy ranne wstają zorze” oraz „Bóg się rodzi”.
- Święta obchodzimy, tak jak przekazali nam to nasi przodkowie – mówi Wiktoria Antonowicz, emerytowana nauczycielka z Nadwórnej. – My Polacy adoptowani do tego narodu wśród, którego żyjemy zachowaliśmy polskie tradycje. Np. Ukraińcy od nas zapożyczyli barszcz z uszkami, a my od nich kutie. Na stole wigilijnym są ryby, bo to jest postna potrawa, no i jak zwykle pierogi. Spożywamy opłatek. U Ukraińców tej tradycji nie ma. My najpierw dzielimy się opłatkiem, składamy życzenia, a później próbujemy kutie.

- Obowiązkowo Polacy żyjący na Ukrainie kolędują oraz idą na pasterkę – dodaje mieszkanka Nadwórnej, które jest miastem partnerskim Prudnika. – Bardzo lubimy atmosferę tego święta. Nie raz czujesz się taki zmęczony, a potem na pasterce tobie, jakby skrzydła wyrastają. Coś takiego otrzymujesz niezwykłego, niesamowitego, że starczy tego na cały rok.

Ostoją polskości na Ukrainie jest Kościół Rzymskokatolicki. Wigilię prawosławni i grekokatolicy obchodzić będą 6 stycznia.
Wiktoria Antonowicz
Wiktoria Antonowicz

Zobacz także

2017-10-29, godz. 14:15, Wiadomości z regionu Ryzyko zatrucia czadem zależy też od naszego postępowania W okresie jesienno-zimowym kumuluje się wiele zagrożeń związanych z eksploatacją urządzeń grzewczych w mieszkaniach. Jednym z nich jest tlenek węgla, nazywany cichym zbójcom. W ostatnich czasie nie było roku, aby w Prudniku nie doszło… » więcej 2017-10-28, godz. 19:15, Wiadomości z regionu Duże zainteresowanie prudnickich seniorów nauką języka czeskiego Ciekawą ofertę przygotował w tym semestrze prudnicki Uniwersytet Złotego Wieku „Pokolenia”. Jego słuchacze mogą m.in. dokształcać się poznając języki obce oraz uczestniczyć w wielu spotkaniach tematycznych, czy zajęciach rekreacyjnych… » więcej 2017-10-28, godz. 16:30, Kultura i rozrywka Elita artystów będzie prezentować się na pograniczu polsko-czeskim Każdego miesiąca raz w Prudniku, raz w Krnovie prezentować się będą znane postaci świata sztuki z obu krajów. Przez dwa lata wspólny projekt realizować będą instytucje kulturalne z tych miast. W ramach tego przedsięwzięcia, pod… » więcej 2017-10-27, godz. 17:14, Wiadomości z regionu Konflikt o wewnętrzną drogę w Moszczance. "Drogi nie zrobiono do końca" O zakres wykonanych prac w Moszczance sprzeczano się podczas sesji rady miejskiej w Prudniku. Chodzi o drogę wewnętrzną 943. Według mieszkańców wioski i radnego opozycji gmina nie zrealizowała zadania, za które już zapłaciła wykonawcy… » więcej 2017-10-26, godz. 16:30, Gospodarka Miejskie wodociągi w Prudniku mają wiekowe tradycje 25-lecie świętuje Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Prudniku. Właścicielem tej spółki jest gmina. Firma ta świadczy swoje usługi także dla mieszkańców miejscowości poza jej terenem. » więcej
400401402403404405406
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »