Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-12-24, 15:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Pasterka uskrzydla. Do Wigilii zasiądą też nasi rodacy za wschodnią granicą

Kościół rzymskokatolicki w Nadwórnej [zdj. Jan Poniatyszyn]
Kościół rzymskokatolicki w Nadwórnej [zdj. Jan Poniatyszyn]
Wigilia i Boże Narodzenie szczególnie uroczyście obchodzone są też przez Polaków na przedwojennych Kresach. Według niektórych szacunków na Ukrainie jest blisko milion naszych rodaków. Niestety szybko ich ubywa. To właśnie tam tworzył poeta Franciszek Karpiński, który napisał znane do dzisiaj pieśni m.in. „Kiedy ranne wstają zorze” oraz „Bóg się rodzi”.
- Święta obchodzimy, tak jak przekazali nam to nasi przodkowie – mówi Wiktoria Antonowicz, emerytowana nauczycielka z Nadwórnej. – My Polacy adoptowani do tego narodu wśród, którego żyjemy zachowaliśmy polskie tradycje. Np. Ukraińcy od nas zapożyczyli barszcz z uszkami, a my od nich kutie. Na stole wigilijnym są ryby, bo to jest postna potrawa, no i jak zwykle pierogi. Spożywamy opłatek. U Ukraińców tej tradycji nie ma. My najpierw dzielimy się opłatkiem, składamy życzenia, a później próbujemy kutie.

- Obowiązkowo Polacy żyjący na Ukrainie kolędują oraz idą na pasterkę – dodaje mieszkanka Nadwórnej, które jest miastem partnerskim Prudnika. – Bardzo lubimy atmosferę tego święta. Nie raz czujesz się taki zmęczony, a potem na pasterce tobie, jakby skrzydła wyrastają. Coś takiego otrzymujesz niezwykłego, niesamowitego, że starczy tego na cały rok.

Ostoją polskości na Ukrainie jest Kościół Rzymskokatolicki. Wigilię prawosławni i grekokatolicy obchodzić będą 6 stycznia.
Wiktoria Antonowicz
Wiktoria Antonowicz

Zobacz także

2024-09-26, godz. 17:23, Wiadomości z regionu "Pokazują talenty wokalne czy taneczne". To 5. Festiwal Radości w Prudniku W Prudniku wiele pozytywnej energii przekazali występujący podczas Festiwalu Radości. To już piąta edycja Prudnickiego Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych. Uczestnicy z czterech województw południowej Polski… » więcej 2024-09-25, godz. 13:00, Sport i turystyka Olimpijczycy i paralimpijczycy charytatywnie dla powodzian W sobotę w Warszawie odbędzie się nietypowy mecz koszykówki z udziałem polskich olimpijczyków i paralimpijczyków, z którego dochód zostanie przeznaczony na remont zniszczonej przez powódź hali sportowej 'Obuwnik' w Prudniku. » więcej 2024-09-24, godz. 08:07, Wiadomości z regionu Cech zbiera pieniądze dla poszkodowanych rzemieślników. Ich pracownie zniszczyła powódź W powiecie prudnickim powódź nie oszczędziła zakładów rzemieślniczych. Zniszczone firmy najczęściej umiejscowione są na parterach zalanych budynków. Przedsiębiorcy szacują straty, a pomoc powodzianom deklaruje ich korporacja … » więcej 2024-09-24, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Trasy i szlaki zniszczone po powodzi. W Górach Opawskich obowiązuje zakaz wstępu do lasu Okresowy zakaz wstępu do lasów wprowadziło Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenia te dotyczą m.in. Parku Krajobrazowego 'Góry Opawskie'. Powodem są znaczne uszkodzenia drzewostanu, spowodowane przez powódź. » więcej 2024-09-23, godz. 18:41, Wiadomości z regionu Połowa przejść nad rzeką zamknięta, szkoła działa. Po powodzi w Moszczance i okolicach Po przerwie wymuszonej przez powódź Zespół Szkolno-Przedszkolny w Moszczance wznowił zajęcia w swoim obiekcie. Przepływający obok Złoty Potok zniszczył drogę prowadzącą do szkoły. Przy zaangażowaniu m.in. mieszkańców zasypano… » więcej
13141516171819
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »