Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-12-25, 13:30 Autor: Klaudia Pokładek

Ziemniak na podium. Tradycje świąteczne w czeskim Krnovie

- Nasze kultury i tradycje się przenikają - mówi Eva Cechova i Joanna Korzeniowska (z prawej) [Fot. Klaudia Pokładek]
- Nasze kultury i tradycje się przenikają - mówi Eva Cechova i Joanna Korzeniowska (z prawej) [Fot. Klaudia Pokładek]
Na polsko-czeskim pograniczu przenikanie kultur daje odczuć się przede wszystkim podczas świąt. O różnice i podobieństwa w celebrowaniu Bożego Narodzenia zapytaliśmy Evę Cechovą z ośrodka kultury w czeskim Krnovie.
Powiedziała nam, że Czesi - chociaż na Pasterkę nie pójdą, a zamiast barszczu z uszkami, zjedzą zupę rybną - to tak samo podzielą się opłatkiem i zaśpiewają kolędy.

- Od rana w Czechach, tak samo zresztą chyba jak w Polsce, jest post. Na tę tradycyjną czeską kolację, wigilię, jest zupa rybna i grzybowa przede wszystkim. Poza tym smażony karp i oczywiście sałatka ziemniaczana. Rozdajemy sobie prezenty, przebywamy razem, z rodziną i przyjaciółmi. To jest bardzo piękny czas - mówi Eva Cechova.

Joanna Korzeniowska z Prudnickiego Ośrodka Kultury, która przyjaźni się z panią Evą, przyznaje, że tradycje faktycznie się przeplatają.

- Takie same są spotkania przy rodzinnym stole. Może u nas jest trochę większy udział Kościoła i inaczej odbierana wigilia. U nas przecież jest ta pasterka, której nie ma w Czechach. A poza tym to chyba bardzo podobnie: to samo przeżywanie, dzielenie się opłatkiem - dodaje Korzeniowska.

Okazuje się, że przed świętami w czeskich warzywniakach często brakuje ziemniaków. Sałatka bramborowa bowiem jest jedną z najważniejszych wigilijnych potraw.
Eva Cechova, Joanna Korzeniowska

Zobacz także

2024-10-04, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Powodzianie będą mogli liczyć na pomoc psychologiczną na miejscu Mobilne punkty psychologiczne będą nadal odwiedzać tereny zalane, a specjaliści udzielą wsparcia powodzianom. Osoby poszkodowane w wyniku wielkiej wody mogą bezpłatnie uzyskać porady psychologów czy prostu porozmawiać. Ponadto, opolski… » więcej 2024-10-03, godz. 18:56, Wiadomości z regionu Pełnomocnik rządu Marcin Kierwiński wizytował zniszczoną powodzią część Opolszczyzny Ze skalą zniszczeń powodziowych zapoznał się m.in w gminie Prudnik Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu ds. odbudowy obszarów dotkniętych powodzią. W towarzystwie samorządowców gminnych i powiatowych odwiedził Łąkę Prudnicką… » więcej 2024-10-02, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Po powodzi w powiecie prudnickim - naprawa dróg i mostów pochłonie miliony Blisko 30 mln złotych wynoszą straty powodziowe w infrastrukturze, która podlega samorządowi powiatu prudnickiego. Takie wyliczenia przesłano do urzędu wojewódzkiego. Największe wydatki pochłonie naprawa dróg i mostów. » więcej 2024-10-01, godz. 17:00, Gospodarka Prudnicka ciepłownia naprawia szkody powodziowe i gromadzi opał na zimę Zakład Energetyki Cieplnej Prudnik wznowił sezon grzewczy. Równocześnie spółka usuwa znaczne szkody, które w sieci ciepłowniczej wyrządziła powódź. » więcej 2024-10-01, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Główny Szlak Sudecki odblokowany. Przywrócono wstęp do lasów w Górach Opawskich Z pewnymi wyjątkami zniesiono zakaz wstępu do lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenie to nadal obowiązują na terenach zalanych i najbardziej zniszczonych przez powódź. » więcej
11121314151617
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »