Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-12-25, 13:30 Autor: Klaudia Pokładek

Ziemniak na podium. Tradycje świąteczne w czeskim Krnovie

- Nasze kultury i tradycje się przenikają - mówi Eva Cechova i Joanna Korzeniowska (z prawej) [Fot. Klaudia Pokładek]
- Nasze kultury i tradycje się przenikają - mówi Eva Cechova i Joanna Korzeniowska (z prawej) [Fot. Klaudia Pokładek]
Na polsko-czeskim pograniczu przenikanie kultur daje odczuć się przede wszystkim podczas świąt. O różnice i podobieństwa w celebrowaniu Bożego Narodzenia zapytaliśmy Evę Cechovą z ośrodka kultury w czeskim Krnovie.
Powiedziała nam, że Czesi - chociaż na Pasterkę nie pójdą, a zamiast barszczu z uszkami, zjedzą zupę rybną - to tak samo podzielą się opłatkiem i zaśpiewają kolędy.

- Od rana w Czechach, tak samo zresztą chyba jak w Polsce, jest post. Na tę tradycyjną czeską kolację, wigilię, jest zupa rybna i grzybowa przede wszystkim. Poza tym smażony karp i oczywiście sałatka ziemniaczana. Rozdajemy sobie prezenty, przebywamy razem, z rodziną i przyjaciółmi. To jest bardzo piękny czas - mówi Eva Cechova.

Joanna Korzeniowska z Prudnickiego Ośrodka Kultury, która przyjaźni się z panią Evą, przyznaje, że tradycje faktycznie się przeplatają.

- Takie same są spotkania przy rodzinnym stole. Może u nas jest trochę większy udział Kościoła i inaczej odbierana wigilia. U nas przecież jest ta pasterka, której nie ma w Czechach. A poza tym to chyba bardzo podobnie: to samo przeżywanie, dzielenie się opłatkiem - dodaje Korzeniowska.

Okazuje się, że przed świętami w czeskich warzywniakach często brakuje ziemniaków. Sałatka bramborowa bowiem jest jedną z najważniejszych wigilijnych potraw.
Eva Cechova, Joanna Korzeniowska

Zobacz także

2024-10-21, godz. 15:25, Gospodarka RZGW Wody Polskie Gliwice ruszyły z naprawianiem szkód po wielkie wodzie Sprawdzanie i badanie stanu zapory w Jarnołtówku, zabezpieczanie uszkodzonej skarpy na dnie Złotego Potoku, czy zasypywanie wyryw - to między innymi obecnie wykonuje Regionalny Zarząd Gospodarski Wodnej w Gliwicach, który jest odpowiedzialny… » więcej 2024-10-18, godz. 13:27, Wiadomości z regionu Ulgi podatkowe dla poszkodowanych rolników będą, ale w przyszłym roku. "Został wykorzystany limit" Poszkodowani przez powódź rolnicy nie mogą w tym roku liczyć na umorzenie podatku rolnego z tytułu klęski żywiołowej. Powodem są ograniczenia obowiązujące w Unii Europejskiej, a problem ten dotyczy m.in. farmerów z powiatu pru… » więcej 2024-10-17, godz. 16:30, Wiadomości z regionu "Przyhamuj, życie przed tobą". W szkołach ruszają spotkania z ekspertami ruchu drogowego Uświadomienie zagrożeń bezpieczeństwa w ruchu drogowym - to cel kampanii edukacyjnej „Przyhamuj, życie przed tobą”, której organizatorem jest opolski kurator oświaty, a jego adresatami są uczniowie szkół ponadpodstawowych regionu… » więcej 2024-10-16, godz. 17:57, Wiadomości z regionu "Kolejna powódź firmę zabije z pewnością". Trudna sytuacja Spółdzielni Pionier w Prudniku Nawet 20 mln zł mogą wynieść straty powodziowe Spółdzielni Pionier w Prudniku. Trwa szacowanie i usuwanie szkód w zakładzie przy ul. Batorego, który mieści się w sąsiedztwie rzeki przepływającej przez miasto. » więcej 2024-10-16, godz. 06:15, Wiadomości z regionu Najbardziej zniszczone budynki będą rozebrane. Popowodziowe kontrole w powiecie prudnickim Po powodzi nadzór budowlany nakazał rozbiórkę 6 i wyłączenie z użytkowania 7 prywatnych obiektów w powiecie prudnickim. W sumie przeprowadzono przegląd stanu technicznego 1167 domów jednorodzinnych. Skontrolowano 1524 obiekty o różnym… » więcej
891011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »