Współpraca policji w poszukiwaniu zaginionych na pograniczu polsko-czeskim doskonalona jest podczas unijnego projektu „Psi patrol”. W zajęciach terenowych uczestniczy po dziesięciu przewodników psów z obu krajów m.in. ze wszystkich komend powiatowych Opolszczyzny. Ich szkolenie odbywa się właśnie w przygranicznej Łące Prudnickiej.
- W ramach tego projektu zakupiono psa, który przeznaczony jest do poszukiwań ludzi - mówi Krzysztof Babisz, przewodnik psa służbowego z prudnickiej policji. – U nas jest to pierwszy taki pies. Dopiero go szkolimy. Specyfika pracy z nim jest trochę inna niż z psem patrolowo-tropiącym, który idzie po śladzie człowieka. Pies poszukiwawczy wyłapuje molekuły, zapach człowieka z powietrza. Każde nowe doświadczenie pomaga nam lepiej pełnić naszą służbę.
- Jeżeli chodzi o nabór psów do służby to sytuacja jest bardzo trudna – powiedział Michał Styczeń, koordynator ds. psów służbowych w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu. – Brakuje psów, które spełniają kryteria doboru do służby w policji. Chodzi głównie o cechy użytkowe oraz zdrowotne.
W ramach tego projektu opolska policja pozyskała 20 tysięcy euro. Za pieniądze te zakupiono także nowoczesne urządzenia GPS do monitorowania pracy psów służbowych oraz ich przewodników w terenach leśnych i górskich.