Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-12-11, 14:51 Autor: Jan Poniatyszyn

Szybciej odnajdą zaginionych na Opolszczyźnie

Krzysztof Babisz z suczką Foksi, która szkolona jest do odnajdywania ludzi [zdj. Jan Poniatyszyn]
Krzysztof Babisz z suczką Foksi, która szkolona jest do odnajdywania ludzi [zdj. Jan Poniatyszyn]
Współpraca policji w poszukiwaniu zaginionych na pograniczu polsko-czeskim doskonalona jest podczas unijnego projektu „Psi patrol”. W zajęciach terenowych uczestniczy po dziesięciu przewodników psów z obu krajów m.in. ze wszystkich komend powiatowych Opolszczyzny. Ich szkolenie odbywa się właśnie w przygranicznej Łące Prudnickiej.
- W ramach tego projektu zakupiono psa, który przeznaczony jest do poszukiwań ludzi - mówi Krzysztof Babisz, przewodnik psa służbowego z prudnickiej policji. – U nas jest to pierwszy taki pies. Dopiero go szkolimy. Specyfika pracy z nim jest trochę inna niż z psem patrolowo-tropiącym, który idzie po śladzie człowieka. Pies poszukiwawczy wyłapuje molekuły, zapach człowieka z powietrza. Każde nowe doświadczenie pomaga nam lepiej pełnić naszą służbę.

- Jeżeli chodzi o nabór psów do służby to sytuacja jest bardzo trudna – powiedział Michał Styczeń, koordynator ds. psów służbowych w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu. – Brakuje psów, które spełniają kryteria doboru do służby w policji. Chodzi głównie o cechy użytkowe oraz zdrowotne.

W ramach tego projektu opolska policja pozyskała 20 tysięcy euro. Za pieniądze te zakupiono także nowoczesne urządzenia GPS do monitorowania pracy psów służbowych oraz ich przewodników w terenach leśnych i górskich.
Krzysztof Babisz
Michał Styczeń

Zobacz także

2024-10-21, godz. 17:37, Kultura i rozrywka Zakupiona kolekcja przedwojennych pocztówek pozwoli prześledzić rozwój architektoniczny Prudnika Prudnickie muzeum wzbogaciło zbiory, nabywając kolekcję 336 kart pocztowych z końca XIX i pierwszej połowy XX wieku. Placówka otrzymała na ten cel dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nabór wniosków prowadził… » więcej 2024-10-21, godz. 15:25, Gospodarka RZGW Wody Polskie Gliwice ruszyły z naprawianiem szkód po wielkie wodzie Sprawdzanie i badanie stanu zapory w Jarnołtówku, zabezpieczanie uszkodzonej skarpy na dnie Złotego Potoku, czy zasypywanie wyryw - to między innymi obecnie wykonuje Regionalny Zarząd Gospodarski Wodnej w Gliwicach, który jest odpowiedzialny… » więcej 2024-10-18, godz. 13:27, Wiadomości z regionu Ulgi podatkowe dla poszkodowanych rolników będą, ale w przyszłym roku. "Został wykorzystany limit" Poszkodowani przez powódź rolnicy nie mogą w tym roku liczyć na umorzenie podatku rolnego z tytułu klęski żywiołowej. Powodem są ograniczenia obowiązujące w Unii Europejskiej, a problem ten dotyczy m.in. farmerów z powiatu pru… » więcej 2024-10-17, godz. 16:30, Wiadomości z regionu "Przyhamuj, życie przed tobą". W szkołach ruszają spotkania z ekspertami ruchu drogowego Uświadomienie zagrożeń bezpieczeństwa w ruchu drogowym - to cel kampanii edukacyjnej „Przyhamuj, życie przed tobą”, której organizatorem jest opolski kurator oświaty, a jego adresatami są uczniowie szkół ponadpodstawowych regionu… » więcej 2024-10-16, godz. 17:57, Wiadomości z regionu "Kolejna powódź firmę zabije z pewnością". Trudna sytuacja Spółdzielni Pionier w Prudniku Nawet 20 mln zł mogą wynieść straty powodziowe Spółdzielni Pionier w Prudniku. Trwa szacowanie i usuwanie szkód w zakładzie przy ul. Batorego, który mieści się w sąsiedztwie rzeki przepływającej przez miasto. » więcej
891011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »