Gmina Prudnik Symbolem Polskiej Samorządności 2017. Taki tytuł przyznały jej redakcje dodatków promocyjno-informacyjnych „Rzeczpospolitej” oraz „Dziennika Gazety Prawnej”. Wyróżnienie to oznacza dla tego samorządu zmianę niekorzystnego wizerunku w ogólnopolskich mediach. W styczniowej analizie Polskiej Akademii Nauk Prudnik znalazł się czele 122 średnich miast zagrożonych zjawiskami kryzysowymi, a jego pozycję określono jako skrajnie złą.
- Bardzo się cieszę, że teraz doceniono nasze osiągnięcia - mówi burmistrz Prudnika Franciszek Fejdych. – Wydawnictwa „Monitor Rynkowy” i „Monitor Biznesu” zauważyły, że w Prudniku staramy się dbać, żeby mieszkańcom żyło się lepiej. Paradoksalnie to zainteresowanie Prudnikiem nastąpiło wówczas, gdy pojawiła się lista 122 miast zagrożonych degradacją. Wówczas zaczęto przyglądać się Prudnikowi i działaniom samorządu w tym zakresie.
Zdaniem kapituły, która uznała Prudnik symbolem samorządności, działania tamtejszych władz wykorzystywały najlepsze możliwości rozwoju. „Czerpały inspirację z najważniejszych i najpiękniejszych kart historii tego miasta starając się budować przyszłość w nowoczesnym i odpowiedzialnym stylu”.
Niedawno ranking zrównoważonego rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego przedstawiła Politechnika Warszawska. Po uwagę wzięto 15 wskaźników, których źródłem są dane Głównego Urzędu Statystycznego. Prudnik znalazł się na 189 miejscu wśród ponad 600 gmin wiejsko-miejskich.