Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-11-11, 16:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Duża frekwencja podczas uroczystości w Prudniku

Kwiaty pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego składają prudniccy samorządowcy [zdj. Jan Poniatyszyn]
Kwiaty pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego składają prudniccy samorządowcy [zdj. Jan Poniatyszyn]
Uroczystości religijne oraz oficjalne towarzyszą Świętu Niepodległości w Prudniku. W kościele parafialnym odprawiono mszę w intencji Ojczyzny i kombatantów. Następnie uczestnicy obchodów przemaszerowali na Plac Wolności. Tam pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego złożono kwiaty i zapalono „znicze pamięci”. Bez względu na wiek uczestnicy prudnickich obchodów doceniają znaczenie święta 11 listopada.
- Dla mnie to święto jest ważne, bo ktoś kiedyś walczył i przelewał krew, byśmy dzisiaj mogli wywiesić biało-czerwoną flagę – mówi pan Marek. – Jesteśmy Polakami i państwem niepodległym. Powinniśmy to manifestować.

- Jesteśmy patriotami, choć wielu z nas żyje za granicą – powiedziała nam młoda prudniczanka. – W jakiś sposób próbujemy pamiętać o tej swojej Polsce, o swojej Ojczyźnie.

- Teraz mamy wolny kraj i każdy może robić, na co ma ochotę – mówi kilkunastolatek, który przyszedł pod Pomnik Żołnierza Polskiego. - Nie chciałbym być Niemcem czy Ukraińcem, tylko Polakiem. Nieważne, jak będzie, ale w serduchu jest orzełek.

Dalsza część prudnickich obchodów Święta Niepodległości kontynuowana jest w tamtejszym ośrodku kultury. Odbyło się tam już spotkanie władz samorządowych z kombatantami. O godzinie 17:00 w Prudnickim Ośrodku Kultury rozpocznie się program artystyczny pod tytułem „Piosenka przypomni ci”. W programie m.in. piosenki z okresu międzywojnia. Wystąpią artyści Operetki Śląskiej z Gliwic.
Mieszkańcy Prudnika

Zobacz także

2024-10-21, godz. 17:37, Kultura i rozrywka Zakupiona kolekcja przedwojennych pocztówek pozwoli prześledzić rozwój architektoniczny Prudnika Prudnickie muzeum wzbogaciło zbiory, nabywając kolekcję 336 kart pocztowych z końca XIX i pierwszej połowy XX wieku. Placówka otrzymała na ten cel dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nabór wniosków prowadził… » więcej 2024-10-21, godz. 15:25, Gospodarka RZGW Wody Polskie Gliwice ruszyły z naprawianiem szkód po wielkie wodzie Sprawdzanie i badanie stanu zapory w Jarnołtówku, zabezpieczanie uszkodzonej skarpy na dnie Złotego Potoku, czy zasypywanie wyryw - to między innymi obecnie wykonuje Regionalny Zarząd Gospodarski Wodnej w Gliwicach, który jest odpowiedzialny… » więcej 2024-10-18, godz. 13:27, Wiadomości z regionu Ulgi podatkowe dla poszkodowanych rolników będą, ale w przyszłym roku. "Został wykorzystany limit" Poszkodowani przez powódź rolnicy nie mogą w tym roku liczyć na umorzenie podatku rolnego z tytułu klęski żywiołowej. Powodem są ograniczenia obowiązujące w Unii Europejskiej, a problem ten dotyczy m.in. farmerów z powiatu pru… » więcej 2024-10-17, godz. 16:30, Wiadomości z regionu "Przyhamuj, życie przed tobą". W szkołach ruszają spotkania z ekspertami ruchu drogowego Uświadomienie zagrożeń bezpieczeństwa w ruchu drogowym - to cel kampanii edukacyjnej „Przyhamuj, życie przed tobą”, której organizatorem jest opolski kurator oświaty, a jego adresatami są uczniowie szkół ponadpodstawowych regionu… » więcej 2024-10-16, godz. 17:57, Wiadomości z regionu "Kolejna powódź firmę zabije z pewnością". Trudna sytuacja Spółdzielni Pionier w Prudniku Nawet 20 mln zł mogą wynieść straty powodziowe Spółdzielni Pionier w Prudniku. Trwa szacowanie i usuwanie szkód w zakładzie przy ul. Batorego, który mieści się w sąsiedztwie rzeki przepływającej przez miasto. » więcej
891011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »