Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-11-06, 20:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Prudnik: porodówka jest deficytowa, jednak nie będzie likwidowana

Oddział ginekologiczno-położniczy prudnickiego szpitala powiatowego [zdj. Jan Poniatyszyn]
Oddział ginekologiczno-położniczy prudnickiego szpitala powiatowego [zdj. Jan Poniatyszyn]
Coraz więcej spekulacji pojawia się wokół przyszłości prudnickiej porodówki. Problemem tego oddziału jest mała liczba urodzeń noworodków w stosunku do poprzednich lat. Natomiast szpital musi ponosić koszty utrzymywania w stałym pogotowiu zespołu lekarzy i położnych. Placówką tą zarządza Prudnickie Centrum Medyczne. Jest to spółka należąca do powiatu.
- Nie ma decyzji o likwidacji porodówki – dementuje takie doniesienia starosta prudnicki Radosław Roszkowski. - Oddział położniczy przynosi szpitalowi niemałą stratę. Zarząd spółki wiele czyni, żeby ją zniwelować. Są to działania skupiające się na zwiększeniu liczby porodów. To m.in. uruchomienie poradni dla kobiet oraz mobilnych szkół rodzenia. Panie po urodzeniu dziecka wraz z potomkiem będą przewożone do domu transportem PCM.

W ubiegłym roku w prudnickim szpitalu na świat przyszło blisko 330 dzieci. - Próg opłacalności takiego oddziału szacujemy na ok. 500 porodów – wylicza prudnicki starosta. – Tych porodów jest dzisiaj o około 150 za mało. Jest to m.in. wynikiem działań jednego z poprzednich zarządów spółki. Również odpowiada za to, że z Prudnika odeszli znani, miejscowi ginekolodzy, a w ślad za nimi ubyło około 150 pacjentek. Tyle właśnie brakuje, aby szpital osiągnął ten minimalny próg opłacalności.

W ulicznej sondzie, którą przeprowadziliśmy w Prudniku panie zdecydowanie wypowiadały się przeciw możliwości likwidacji tutejszej porodówki. Twierdziły, że oszczędzanie na takim oddziale jest nieporozumieniem. Chwalono też świadczone tam usługi medyczne. Podkreślano, że najbliższe szpitale są dosyć daleko i nie każdy ma możliwość szybkiego dotarcia do Nysy, Krapkowic czy Głubczyc.

Do porodów w prudnickim szpitalu zachęcić ma program poprawy jakości opieki nad matką i dzieckiem. Na ten cel pozyskano ponad 830 tysięcy złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego. Kierownictwo szpitala liczy też na efekty rządowego programu "Rodzina 500 plus".
Radosław Roszkowski
Radosław Roszkowski
Sonda uliczna

Zobacz także

2017-07-14, godz. 07:40, Gospodarka Zatrudniając niepełnosprawnych produkują dla światowych marek branży motoryzacyjnej Inwestują ponad cztery miliony złotych, aby sprostać wymogom kontrahentów i nie ustępować konkurencji. W trudnej branży motoryzacyjnej dobrze radzi sobie Spółdzielnia „Pionier” w Prudniku. Jest to jeden z ostatnich w regionie… » więcej 2017-07-13, godz. 21:00, Gospodarka Prudnik: Przybywa ofert pracy na zastępstwo. Chętnych nie brakuje Przybywa zatrudnionych na podstawie umów o pracę na zastępstwo. Ma to związek z rosnącą liczbą kobiet, które decydują się na macierzyństwo. Zachęca je m.in. rządowy Program Rodzina 500 plus. Umowy o pracę na czas zastępstwa… » więcej 2017-07-13, godz. 10:00, Wiadomości z regionu "Razem bezpieczniej" w powiecie prudnickim. Rusza realizacja projektu z dofinansowaniem MSWiA Policja, uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele uczestniczyć będą w przedsięwzięciach, które zwiększą bezpieczeństwo mieszkańców powiatu prudnickiego. Projekt tamtejszego starostwa Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji… » więcej 2017-07-12, godz. 20:01, Gospodarka Przestrzeń dla biznesu powstanie na terenie dawnej tkalni. Nowy pomysł władz Prudnika Kolejne, zdegradowane obiekty po zakładach Frotex chce zagospodarować gmina Prudnik. Liczy, że pomoże w tym dofinansowanie z urzędu marszałkowskiego. Gmina jako jedyna złożyła wniosek do programu wspierającego przygotowanie terenów… » więcej 2017-07-09, godz. 11:50, Wiadomości z regionu Wojewoda: nowe obwodnice to rozwój dla regionu i poprawa życia mieszkańców Powstanie obwodnic Niemodlina, Myśliny i Kędzierzyna-Koźla ma nie tylko poprawić bezpieczeństwo mieszkańców i wyprowadzić ruch tranzytowy z miejscowości, ale także wpłynąć na rozwój regionu. » więcej
416417418419420421422
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »