Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-10-29, 14:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Ryzyko zatrucia czadem zależy też od naszego postępowania

W sezonie grzewczym zagrożeniem dla mieszkańców Prudnika jest także smog pojawiający się nad tym miastem [zdj. Jan Poniatyszyn]
W sezonie grzewczym zagrożeniem dla mieszkańców Prudnika jest także smog pojawiający się nad tym miastem [zdj. Jan Poniatyszyn]
W okresie jesienno-zimowym kumuluje się wiele zagrożeń związanych z eksploatacją urządzeń grzewczych w mieszkaniach. Jednym z nich jest tlenek węgla, nazywany cichym zbójcom. W ostatnich czasie nie było roku, aby w Prudniku nie doszło do podtruć czadem. Na szczęście nie było ofiar śmiertelnych.
- Z sezonem grzewczym wiążą się okresowe przeglądy instalacji gazowych oraz elektrycznych – mówi Mirosław Czupkiewicz, prezes Prudnickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. – Właściciele mieszkań otrzymują zalecenia w protokole przeglądów i powinni je wykonywać. W mieszkaniach są urządzenia grzewcze, przewody kominowe i wentylacyjne. Od ich prawidłowego działania lub od złego użytkowania zależy ryzyko śmiertelnego zatrucia czadem.

Problemem jest też wykorzystywanie w mieszkaniach komunalnych butli gazowych. Przepisy zabraniają tego, jeżeli w budynku jest gaz sieciowy.

- Butle takie używane są z różnych powodów, jednak najczęściej jest to odłączenie gazu sieciowego przez gazownię – powiedział prezes Czupkiewicz. – Służą również niejednokrotnie do zasilania tzw. promienników, którymi ogrzewa się mieszkania. To jest również niebezpieczne, bo stwarza możliwość wybuchu pożaru. Wykonujący okresowe przeglądy zgłaszają nam, że właściciele, najemcy lokali, gdzie takie butle są zainstalowane nie chcą wpuszczać osób kontrolujących do swoich mieszkań.

Coraz częściej instalowane szczelne okna i drzwi powodują zakłócenie prawidłowej cyrkulacji powietrza, a więc stwarzają zagrożenie podtrucia tlenkiem węgla. Dlatego należy rozszczelnić mieszkania np. instalując tzw. nawiewniki, które umożliwiają ciągły dopływ świeżego powietrza.

PTBS jest spółką gminy i ma w swoim zarządzie 320 wspólnot mieszkaniowych. Od wielu lat prowadzi kampanie społeczne zachęcające do zakupu czujek czadu i dymu.
Mirosław Czupkiewicz
Mirosław Czupkiewicz

Zobacz także

2017-11-05, godz. 20:41, Sport i turystyka 1 liga koszykówki: Dobra passa Chrobrego, fatalna Pogoni Czwartą porażkę z rzędu w tym sezonie mają na swoim koncie zawodnicy prudnickiej Pogoni. Tym razem podopieczni Macieja Maciejewskiego przegrali na wyjeździe z Astorią Bydgoszcz 69:101. W nieco lepszych nastrojach z meczu na obcym terenie… » więcej 2017-11-05, godz. 06:00, Sport i turystyka Fatalna postawa Pogoni w Bydgoszczy i wysoka porażka z Astorią W 8. kolejce I ligi Pogoń Prudnik została rozgromiona w Bydgoszczy przez Astorię. Gospodarze wygrali aż 101:69. » więcej 2017-11-04, godz. 20:30, Wiadomości z regionu Uczą tam troski o drugiego człowieka. Jubileusz prudnickiego „Medyka” 60-lecie świętuje Zespół Szkół Medycznych w Prudniku. Równocześnie odbywa się trzeci zjazd absolwentów tej placówki. Wśród blisko 200 uczestników zdecydowanie dominują panie. Popularny w Prudniku „Medyk” zdobył renomę… » więcej 2017-11-03, godz. 15:05, Wiadomości z regionu Spółki gminy Prudnik pod lupą. Burmistrz zapewnia: ich kierownictwo to nie są polityczni przyjaciele Stowarzyszenie Prudniczanie zarzuciło burmistrzowi miasta Franciszkowi Fejdychowi z PO, że „spółki gminy są schronieniem dla politycznych przyjaciół rządzących”. Burmistrz wykupił miejsce na pierwszej stronie w lokalnej gazecie… » więcej 2017-11-02, godz. 21:10, Wiadomości z regionu Wichury i okiść niszczą drzewostan w parku miejskim w Prudniku Ponad tysiąc drzew przeznaczonych jest do wycięcia w prudnickim zabytkowym parku miejskim. Celem wycinki jest przywrócenie pierwotnego założenia parkowego z końca XIX wieku. Stary drzewostan parku systematycznie uszczuplają anomalie… » więcej
398399400401402403404
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »