Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-10-29, 14:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Ryzyko zatrucia czadem zależy też od naszego postępowania

W sezonie grzewczym zagrożeniem dla mieszkańców Prudnika jest także smog pojawiający się nad tym miastem [zdj. Jan Poniatyszyn]
W sezonie grzewczym zagrożeniem dla mieszkańców Prudnika jest także smog pojawiający się nad tym miastem [zdj. Jan Poniatyszyn]
W okresie jesienno-zimowym kumuluje się wiele zagrożeń związanych z eksploatacją urządzeń grzewczych w mieszkaniach. Jednym z nich jest tlenek węgla, nazywany cichym zbójcom. W ostatnich czasie nie było roku, aby w Prudniku nie doszło do podtruć czadem. Na szczęście nie było ofiar śmiertelnych.
- Z sezonem grzewczym wiążą się okresowe przeglądy instalacji gazowych oraz elektrycznych – mówi Mirosław Czupkiewicz, prezes Prudnickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. – Właściciele mieszkań otrzymują zalecenia w protokole przeglądów i powinni je wykonywać. W mieszkaniach są urządzenia grzewcze, przewody kominowe i wentylacyjne. Od ich prawidłowego działania lub od złego użytkowania zależy ryzyko śmiertelnego zatrucia czadem.

Problemem jest też wykorzystywanie w mieszkaniach komunalnych butli gazowych. Przepisy zabraniają tego, jeżeli w budynku jest gaz sieciowy.

- Butle takie używane są z różnych powodów, jednak najczęściej jest to odłączenie gazu sieciowego przez gazownię – powiedział prezes Czupkiewicz. – Służą również niejednokrotnie do zasilania tzw. promienników, którymi ogrzewa się mieszkania. To jest również niebezpieczne, bo stwarza możliwość wybuchu pożaru. Wykonujący okresowe przeglądy zgłaszają nam, że właściciele, najemcy lokali, gdzie takie butle są zainstalowane nie chcą wpuszczać osób kontrolujących do swoich mieszkań.

Coraz częściej instalowane szczelne okna i drzwi powodują zakłócenie prawidłowej cyrkulacji powietrza, a więc stwarzają zagrożenie podtrucia tlenkiem węgla. Dlatego należy rozszczelnić mieszkania np. instalując tzw. nawiewniki, które umożliwiają ciągły dopływ świeżego powietrza.

PTBS jest spółką gminy i ma w swoim zarządzie 320 wspólnot mieszkaniowych. Od wielu lat prowadzi kampanie społeczne zachęcające do zakupu czujek czadu i dymu.
Mirosław Czupkiewicz
Mirosław Czupkiewicz

Zobacz także

2017-11-10, godz. 10:30, Gospodarka Lasy pogranicza polsko-czeskiego mają duży potencjał produkcyjny Mniejsza będzie wycinka drzew, zalesione zostaną tereny dotknięte klęską spowodowaną przez kornika. Podczas narady techniczno-gospodarczej Nadleśnictwa Prudnik podsumowano minioną dekadę działalności oraz przyjęto plany urządzania… » więcej 2017-11-09, godz. 10:30, Wiadomości z regionu Wyskoczył przez okno szpitalnego oddziału. Pielęgniarka próbowała go powstrzymać Mieszkaniec Prudnika trafił do szpitala po próbie samobójczej w mieszkaniu. Wczoraj (08.11) w południe prudnicka policja otrzymała zgłoszenie o próbie samobójczej w jednym z mieszkań. Na miejscu okazało się, że 40-letni desperat… » więcej 2017-11-07, godz. 22:00, Sport i turystyka Maciej Maciejewski nie jest już trenerem Pogoni Prudnik Słabe wyniki I-ligowej Pogoni Prudnik poskutkowały zmianą trenera. Z funkcją pożegnał się Maciej Maciejewski. » więcej 2017-11-06, godz. 20:30, Gospodarka W gminie Prudnik budżet roku wyborczego ma być budżetem rozsądku Blisko 12 mln złotych wyniosą przyszłoroczne nakłady inwestycyjne gminy Prudnik. Wydatki z tym związane zapisano w projekcie budżetu. Propozycje zadań zgłoszone przez tamtejszych radnych, aż o 21 mln złotych przekraczały planowane… » więcej 2017-11-06, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Prudnik: porodówka jest deficytowa, jednak nie będzie likwidowana Coraz więcej spekulacji pojawia się wokół przyszłości prudnickiej porodówki. Problemem tego oddziału jest mała liczba urodzeń noworodków w stosunku do poprzednich lat. Natomiast szpital musi ponosić koszty utrzymywania w stałym… » więcej
397398399400401402403
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »