Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-10-29, 14:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Ryzyko zatrucia czadem zależy też od naszego postępowania

W sezonie grzewczym zagrożeniem dla mieszkańców Prudnika jest także smog pojawiający się nad tym miastem [zdj. Jan Poniatyszyn]
W sezonie grzewczym zagrożeniem dla mieszkańców Prudnika jest także smog pojawiający się nad tym miastem [zdj. Jan Poniatyszyn]
W okresie jesienno-zimowym kumuluje się wiele zagrożeń związanych z eksploatacją urządzeń grzewczych w mieszkaniach. Jednym z nich jest tlenek węgla, nazywany cichym zbójcom. W ostatnich czasie nie było roku, aby w Prudniku nie doszło do podtruć czadem. Na szczęście nie było ofiar śmiertelnych.
- Z sezonem grzewczym wiążą się okresowe przeglądy instalacji gazowych oraz elektrycznych – mówi Mirosław Czupkiewicz, prezes Prudnickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. – Właściciele mieszkań otrzymują zalecenia w protokole przeglądów i powinni je wykonywać. W mieszkaniach są urządzenia grzewcze, przewody kominowe i wentylacyjne. Od ich prawidłowego działania lub od złego użytkowania zależy ryzyko śmiertelnego zatrucia czadem.

Problemem jest też wykorzystywanie w mieszkaniach komunalnych butli gazowych. Przepisy zabraniają tego, jeżeli w budynku jest gaz sieciowy.

- Butle takie używane są z różnych powodów, jednak najczęściej jest to odłączenie gazu sieciowego przez gazownię – powiedział prezes Czupkiewicz. – Służą również niejednokrotnie do zasilania tzw. promienników, którymi ogrzewa się mieszkania. To jest również niebezpieczne, bo stwarza możliwość wybuchu pożaru. Wykonujący okresowe przeglądy zgłaszają nam, że właściciele, najemcy lokali, gdzie takie butle są zainstalowane nie chcą wpuszczać osób kontrolujących do swoich mieszkań.

Coraz częściej instalowane szczelne okna i drzwi powodują zakłócenie prawidłowej cyrkulacji powietrza, a więc stwarzają zagrożenie podtrucia tlenkiem węgla. Dlatego należy rozszczelnić mieszkania np. instalując tzw. nawiewniki, które umożliwiają ciągły dopływ świeżego powietrza.

PTBS jest spółką gminy i ma w swoim zarządzie 320 wspólnot mieszkaniowych. Od wielu lat prowadzi kampanie społeczne zachęcające do zakupu czujek czadu i dymu.
Mirosław Czupkiewicz
Mirosław Czupkiewicz

Zobacz także

2017-11-19, godz. 15:15, Wiadomości z regionu Prudnik: Jest zainteresowanie ekologią, gmina zwiększy pulę na dofinansowanie wymiany pieców W sezonie grzewczym pogarsza się jakość powietrza także w Prudniku. Walcząc ze smogiem gmina dofinansowuje ekologiczne piece, aby redukować niską emisję zanieczyszczeń. Spółka komunalna Zakład Energetyki Cieplnej wprowadza nowoczesne… » więcej 2017-11-16, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Czujnik zanieczyszczonego powietrza działa już w Prudniku Dane dotyczące takich zanieczyszczeń są ogólnie dostępne dla internautów. Z inicjatywy tamtejszego starostwa zainstalowano specjalistyczny czujnik kontrolujący jakość powietrza. » więcej 2017-11-16, godz. 16:30, Gospodarka Gminy zbuntowały się przeciw zarządzeniu burmistrza Nysy. Nie pojadą na rozmowy 11 gmin sprzeciwia się podwyżkom, które swoim zarządzeniem wprowadził burmistrz Nysy. Według wyliczeń samorządowców mają one wynieść ponad 40 procent. Chodzi o opłaty pobierane na regionalnym składowisku odpadów komunalnych… » więcej 2017-11-15, godz. 18:00, Kultura i rozrywka Benefis prudnickiej poetki, którą fascynuje tajemnica życia 40-lecie twórczości literackiej obchodzi Daniela Długosz-Penca z Prudnika. Dla uczczenia jej dorobku w tamtejszym ośrodku kultury przygotowano wieczorny benefis. Jubileuszowi temu towarzyszyć będzie promocja dziesiątego już tomiku… » więcej 2017-11-14, godz. 18:00, Gospodarka Czekając na dofinansowanie wyłonią wykonawcę rewitalizacji Zabezpieczając się przed brakiem pieniędzy gmina Prudnik ogłosiła warunkowy przetarg. Ma on wyłonić wykonawcę rewitalizacji kwartału miasta. Asekuracja ta związana jest z przedłużającym się postępowaniem konkursowym prowadzonym… » więcej
395396397398399400401
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »