Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-10-29, 14:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Ryzyko zatrucia czadem zależy też od naszego postępowania

W sezonie grzewczym zagrożeniem dla mieszkańców Prudnika jest także smog pojawiający się nad tym miastem [zdj. Jan Poniatyszyn]
W sezonie grzewczym zagrożeniem dla mieszkańców Prudnika jest także smog pojawiający się nad tym miastem [zdj. Jan Poniatyszyn]
W okresie jesienno-zimowym kumuluje się wiele zagrożeń związanych z eksploatacją urządzeń grzewczych w mieszkaniach. Jednym z nich jest tlenek węgla, nazywany cichym zbójcom. W ostatnich czasie nie było roku, aby w Prudniku nie doszło do podtruć czadem. Na szczęście nie było ofiar śmiertelnych.
- Z sezonem grzewczym wiążą się okresowe przeglądy instalacji gazowych oraz elektrycznych – mówi Mirosław Czupkiewicz, prezes Prudnickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. – Właściciele mieszkań otrzymują zalecenia w protokole przeglądów i powinni je wykonywać. W mieszkaniach są urządzenia grzewcze, przewody kominowe i wentylacyjne. Od ich prawidłowego działania lub od złego użytkowania zależy ryzyko śmiertelnego zatrucia czadem.

Problemem jest też wykorzystywanie w mieszkaniach komunalnych butli gazowych. Przepisy zabraniają tego, jeżeli w budynku jest gaz sieciowy.

- Butle takie używane są z różnych powodów, jednak najczęściej jest to odłączenie gazu sieciowego przez gazownię – powiedział prezes Czupkiewicz. – Służą również niejednokrotnie do zasilania tzw. promienników, którymi ogrzewa się mieszkania. To jest również niebezpieczne, bo stwarza możliwość wybuchu pożaru. Wykonujący okresowe przeglądy zgłaszają nam, że właściciele, najemcy lokali, gdzie takie butle są zainstalowane nie chcą wpuszczać osób kontrolujących do swoich mieszkań.

Coraz częściej instalowane szczelne okna i drzwi powodują zakłócenie prawidłowej cyrkulacji powietrza, a więc stwarzają zagrożenie podtrucia tlenkiem węgla. Dlatego należy rozszczelnić mieszkania np. instalując tzw. nawiewniki, które umożliwiają ciągły dopływ świeżego powietrza.

PTBS jest spółką gminy i ma w swoim zarządzie 320 wspólnot mieszkaniowych. Od wielu lat prowadzi kampanie społeczne zachęcające do zakupu czujek czadu i dymu.
Mirosław Czupkiewicz
Mirosław Czupkiewicz

Zobacz także

2018-01-08, godz. 15:30, Wiadomości z regionu Prudnik: ich baza dydaktyczna przyciąga uczniów i kursantów z sąsiednich województw O nowoczesny sprzęt do pracy w polu wzbogacił się Zespół Szkół Rolniczych w Prudniku. Pomoże to uczniom w doskonaleniu zawodowym. Zakupy te możliwe były dzięki unijnemu dofinansowaniu z programu w którym uczestniczy powiat. » więcej 2018-01-08, godz. 12:23, Wiadomości z regionu Ściganie alimenciarzy staje się skuteczniejsze niż dotychczas O sto procent w minionym kwartale wzrosła liczba płacących alimenty na dzieci. Zdaniem Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry spowodowała to nowelizacja kodeksu karnego oraz ustawa o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Przepisy… » więcej 2018-01-06, godz. 11:52, Wiadomości z regionu Zadymienie w kamienicy w Prudniku. Konieczna była ewakuacja Trzy zastępy straży pożarnej zostały wezwane do budynku wielorodzinnego w Prudniku, w którym pojawiło się duże zadymienie. » więcej 2018-01-05, godz. 21:00, Wiadomości z regionu Prudnik: w Uroczystość Objawienia Pańskiego przemaszerują przez centrum miasta Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Prudnika. Organizuje go i poprowadzi świecki Kościół Domowy. Wydarzenie to z roku na rok gromadzi coraz więcej wiernych. Są to m.in. całe rodziny w przebraniach aniołów i królewskiego dworu. » więcej 2018-01-05, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia czekają także w Prudniku Zakończył się pierwszy etap procesu beatyfikacyjnego, którego przebieg śledzony jest także w Prudniku. Dekret o heroiczności cnót kardynała Stefana Wyszyńskiego podpisał papież Franciszek. Prymasowi Tysiąclecia przysługuje już… » więcej
383384385386387388389
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »