Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-10-26, 16:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Minister oświaty obiecała, samorządowcy mówią sprawdzamy

Szkoła [fot. pixabaya]
Szkoła [fot. pixabaya]
Franciszek Fejdych [zdj. Radio Opole]
Franciszek Fejdych [zdj. Radio Opole]
Samorządowcy domagają się spełnienia ministerialnych obietnic związanych z reformą oświaty. W przeciwnym razie gminy będą musiały jeszcze więcej dokładać do utrzymania szkół. Samorządowcom chodzi o zlikwidowanie dopłat do średnich wynagrodzeń nauczycieli, które muszą realizować po zakończeniu każdego roku obrachunkowego. Koszty z tym związane zwiększy przejście nauczycieli gimnazjalnych do szkół podstawowych.
- Do końca grudnia robimy wyliczenia średnich płac dla poszczególnych grup nauczycielskich - wyjaśnia problem burmistrz Prudnika Franciszek Fejdych. – Jeżeli w naszej gminie nauczyciele nie osiągają tych średnich to musieliśmy do nich dopłacać. Jeżeli obietnica zlikwidowania tego przepisu nie zostanie zrealizowana to po zakończeniu 2018 roku szacujemy, że gmina Prudnik będzie musiała dopłacić do tego systemu blisko milion złotych, a to są już pieniądze, których nie mamy. Będziemy mieli problemy finansowe.

Samorządy muszą wypłacić jednorazowy dodatek uzupełniający nauczycielom, którzy w danej grupie awansu zawodowego nie uzyskali średniego wynagrodzenia. Dodatek taki otrzymują zarówno ci, których miesięczne wynagrodzenie przewyższało średnią, jak i osoby, które jej nie osiągnęły. Z przywileju gwarantowanego przez Kartę Nauczyciela korzystają też ci, którzy byli na długim zwolnieniu lekarskim oraz na urlopie dla poratowania zdrowia. Zdaniem Związku Miast Polskich dodatek ten należy się każdemu, niezależnie od jakości jego pracy, i dlatego należy go zlikwidować.
Franciszek Fejdych

Zobacz także

2017-07-14, godz. 07:40, Gospodarka Zatrudniając niepełnosprawnych produkują dla światowych marek branży motoryzacyjnej Inwestują ponad cztery miliony złotych, aby sprostać wymogom kontrahentów i nie ustępować konkurencji. W trudnej branży motoryzacyjnej dobrze radzi sobie Spółdzielnia „Pionier” w Prudniku. Jest to jeden z ostatnich w regionie… » więcej 2017-07-13, godz. 21:00, Gospodarka Prudnik: Przybywa ofert pracy na zastępstwo. Chętnych nie brakuje Przybywa zatrudnionych na podstawie umów o pracę na zastępstwo. Ma to związek z rosnącą liczbą kobiet, które decydują się na macierzyństwo. Zachęca je m.in. rządowy Program Rodzina 500 plus. Umowy o pracę na czas zastępstwa… » więcej 2017-07-13, godz. 10:00, Wiadomości z regionu "Razem bezpieczniej" w powiecie prudnickim. Rusza realizacja projektu z dofinansowaniem MSWiA Policja, uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele uczestniczyć będą w przedsięwzięciach, które zwiększą bezpieczeństwo mieszkańców powiatu prudnickiego. Projekt tamtejszego starostwa Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji… » więcej 2017-07-12, godz. 20:01, Gospodarka Przestrzeń dla biznesu powstanie na terenie dawnej tkalni. Nowy pomysł władz Prudnika Kolejne, zdegradowane obiekty po zakładach Frotex chce zagospodarować gmina Prudnik. Liczy, że pomoże w tym dofinansowanie z urzędu marszałkowskiego. Gmina jako jedyna złożyła wniosek do programu wspierającego przygotowanie terenów… » więcej 2017-07-09, godz. 11:50, Wiadomości z regionu Wojewoda: nowe obwodnice to rozwój dla regionu i poprawa życia mieszkańców Powstanie obwodnic Niemodlina, Myśliny i Kędzierzyna-Koźla ma nie tylko poprawić bezpieczeństwo mieszkańców i wyprowadzić ruch tranzytowy z miejscowości, ale także wpłynąć na rozwój regionu. » więcej
416417418419420421422
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »