Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-10-26, 16:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Minister oświaty obiecała, samorządowcy mówią sprawdzamy

Szkoła [fot. pixabaya]
Szkoła [fot. pixabaya]
Franciszek Fejdych [zdj. Radio Opole]
Franciszek Fejdych [zdj. Radio Opole]
Samorządowcy domagają się spełnienia ministerialnych obietnic związanych z reformą oświaty. W przeciwnym razie gminy będą musiały jeszcze więcej dokładać do utrzymania szkół. Samorządowcom chodzi o zlikwidowanie dopłat do średnich wynagrodzeń nauczycieli, które muszą realizować po zakończeniu każdego roku obrachunkowego. Koszty z tym związane zwiększy przejście nauczycieli gimnazjalnych do szkół podstawowych.
- Do końca grudnia robimy wyliczenia średnich płac dla poszczególnych grup nauczycielskich - wyjaśnia problem burmistrz Prudnika Franciszek Fejdych. – Jeżeli w naszej gminie nauczyciele nie osiągają tych średnich to musieliśmy do nich dopłacać. Jeżeli obietnica zlikwidowania tego przepisu nie zostanie zrealizowana to po zakończeniu 2018 roku szacujemy, że gmina Prudnik będzie musiała dopłacić do tego systemu blisko milion złotych, a to są już pieniądze, których nie mamy. Będziemy mieli problemy finansowe.

Samorządy muszą wypłacić jednorazowy dodatek uzupełniający nauczycielom, którzy w danej grupie awansu zawodowego nie uzyskali średniego wynagrodzenia. Dodatek taki otrzymują zarówno ci, których miesięczne wynagrodzenie przewyższało średnią, jak i osoby, które jej nie osiągnęły. Z przywileju gwarantowanego przez Kartę Nauczyciela korzystają też ci, którzy byli na długim zwolnieniu lekarskim oraz na urlopie dla poratowania zdrowia. Zdaniem Związku Miast Polskich dodatek ten należy się każdemu, niezależnie od jakości jego pracy, i dlatego należy go zlikwidować.
Franciszek Fejdych

Zobacz także

2024-10-01, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Główny Szlak Sudecki odblokowany. Przywrócono wstęp do lasów w Górach Opawskich Z pewnymi wyjątkami zniesiono zakaz wstępu do lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenie to nadal obowiązują na terenach zalanych i najbardziej zniszczonych przez powódź. » więcej 2024-10-01, godz. 09:00, Wiadomości z regionu "Wydaje się, że nie jest źle". Nadzór budowlany po kontrolach w powiecie prudnickim W powiecie prudnickim, mimo ogromu strat na zalanych terenach, nadzór budowlany wyłączył z użytkowania niewiele obiektów. W czterech gminach przeprowadzono przegląd m.in. 961 domów mieszkalnych. Do zinwentaryzowania pozostało jeszcze… » więcej 2024-09-30, godz. 11:15, Wiadomości z regionu Poprawia się sytuacja w szkołach na terenach powodziowych W tej chwili już tylko 5 opolskich placówek nie prowadzi zajęć. Są to dwa przedszkola i trzy szkoły podstawowe z Lewina Brzeskiego. Jedna szkoła ponadpodstawowa z Nysy prowadzi zajęcia w sposób hybrydowy. » więcej 2024-09-27, godz. 17:44, Wiadomości z regionu „To zajmuje dużo czasu”. Biurokracja utrudnieniem w przyznawaniu zasiłków powodzianom? W Prudniku trwa wypłata zasiłków dla powodzian, ale są też zastrzeżenia do zajmującego się tym Ośrodka Pomocy Społecznej. O interwencję zwrócił się nas słuchacz z małej wsi w tej gminie. » więcej 2024-09-27, godz. 15:43, Kultura i rozrywka „Inspiruje go świat”. Ekspozycja tkanin śląskiego artysty w Prudniku, zwanym dawniej "miastem tkaczy" Wystawę tkanin unikatowych autorstwa Macieja Mesznika zaprezentuje Centrum Tradycji Tkackich prudnickiego muzeum. Gliwicki artysta jest laureatem licznych nagród i wyróżnień. » więcej
12131415161718
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »