Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-10-26, 16:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Minister oświaty obiecała, samorządowcy mówią sprawdzamy

Szkoła [fot. pixabaya]
Szkoła [fot. pixabaya]
Franciszek Fejdych [zdj. Radio Opole]
Franciszek Fejdych [zdj. Radio Opole]
Samorządowcy domagają się spełnienia ministerialnych obietnic związanych z reformą oświaty. W przeciwnym razie gminy będą musiały jeszcze więcej dokładać do utrzymania szkół. Samorządowcom chodzi o zlikwidowanie dopłat do średnich wynagrodzeń nauczycieli, które muszą realizować po zakończeniu każdego roku obrachunkowego. Koszty z tym związane zwiększy przejście nauczycieli gimnazjalnych do szkół podstawowych.
- Do końca grudnia robimy wyliczenia średnich płac dla poszczególnych grup nauczycielskich - wyjaśnia problem burmistrz Prudnika Franciszek Fejdych. – Jeżeli w naszej gminie nauczyciele nie osiągają tych średnich to musieliśmy do nich dopłacać. Jeżeli obietnica zlikwidowania tego przepisu nie zostanie zrealizowana to po zakończeniu 2018 roku szacujemy, że gmina Prudnik będzie musiała dopłacić do tego systemu blisko milion złotych, a to są już pieniądze, których nie mamy. Będziemy mieli problemy finansowe.

Samorządy muszą wypłacić jednorazowy dodatek uzupełniający nauczycielom, którzy w danej grupie awansu zawodowego nie uzyskali średniego wynagrodzenia. Dodatek taki otrzymują zarówno ci, których miesięczne wynagrodzenie przewyższało średnią, jak i osoby, które jej nie osiągnęły. Z przywileju gwarantowanego przez Kartę Nauczyciela korzystają też ci, którzy byli na długim zwolnieniu lekarskim oraz na urlopie dla poratowania zdrowia. Zdaniem Związku Miast Polskich dodatek ten należy się każdemu, niezależnie od jakości jego pracy, i dlatego należy go zlikwidować.
Franciszek Fejdych

Zobacz także

2024-10-04, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Nie są już ostatnią gminą w województwie. Prudnik uporządkował ewidencję zabytków Blisko 20 lat trwało przyjęcie Gminnej Ewidencji Zabytków dla terenów wiejskich gminy Prudnik. Dokument jest istotny dla mieszkańców, inwestorów oraz samorządu lokalnego. Jeszcze w 2006 roku wszystko było przygotowane, żeby przyjąć… » więcej 2024-10-04, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Powodzianie będą mogli liczyć na pomoc psychologiczną na miejscu Mobilne punkty psychologiczne będą nadal odwiedzać tereny zalane, a specjaliści udzielą wsparcia powodzianom. Osoby poszkodowane w wyniku wielkiej wody mogą bezpłatnie uzyskać porady psychologów czy prostu porozmawiać. Ponadto, opolski… » więcej 2024-10-03, godz. 18:56, Wiadomości z regionu Pełnomocnik rządu Marcin Kierwiński wizytował zniszczoną powodzią część Opolszczyzny Ze skalą zniszczeń powodziowych zapoznał się m.in w gminie Prudnik Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu ds. odbudowy obszarów dotkniętych powodzią. W towarzystwie samorządowców gminnych i powiatowych odwiedził Łąkę Prudnicką… » więcej 2024-10-02, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Po powodzi w powiecie prudnickim - naprawa dróg i mostów pochłonie miliony Blisko 30 mln złotych wynoszą straty powodziowe w infrastrukturze, która podlega samorządowi powiatu prudnickiego. Takie wyliczenia przesłano do urzędu wojewódzkiego. Największe wydatki pochłonie naprawa dróg i mostów. » więcej 2024-10-01, godz. 17:00, Gospodarka Prudnicka ciepłownia naprawia szkody powodziowe i gromadzi opał na zimę Zakład Energetyki Cieplnej Prudnik wznowił sezon grzewczy. Równocześnie spółka usuwa znaczne szkody, które w sieci ciepłowniczej wyrządziła powódź. » więcej
11121314151617
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »