Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-10-26, 16:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Minister oświaty obiecała, samorządowcy mówią sprawdzamy

Szkoła [fot. pixabaya]
Szkoła [fot. pixabaya]
Franciszek Fejdych [zdj. Radio Opole]
Franciszek Fejdych [zdj. Radio Opole]
Samorządowcy domagają się spełnienia ministerialnych obietnic związanych z reformą oświaty. W przeciwnym razie gminy będą musiały jeszcze więcej dokładać do utrzymania szkół. Samorządowcom chodzi o zlikwidowanie dopłat do średnich wynagrodzeń nauczycieli, które muszą realizować po zakończeniu każdego roku obrachunkowego. Koszty z tym związane zwiększy przejście nauczycieli gimnazjalnych do szkół podstawowych.
- Do końca grudnia robimy wyliczenia średnich płac dla poszczególnych grup nauczycielskich - wyjaśnia problem burmistrz Prudnika Franciszek Fejdych. – Jeżeli w naszej gminie nauczyciele nie osiągają tych średnich to musieliśmy do nich dopłacać. Jeżeli obietnica zlikwidowania tego przepisu nie zostanie zrealizowana to po zakończeniu 2018 roku szacujemy, że gmina Prudnik będzie musiała dopłacić do tego systemu blisko milion złotych, a to są już pieniądze, których nie mamy. Będziemy mieli problemy finansowe.

Samorządy muszą wypłacić jednorazowy dodatek uzupełniający nauczycielom, którzy w danej grupie awansu zawodowego nie uzyskali średniego wynagrodzenia. Dodatek taki otrzymują zarówno ci, których miesięczne wynagrodzenie przewyższało średnią, jak i osoby, które jej nie osiągnęły. Z przywileju gwarantowanego przez Kartę Nauczyciela korzystają też ci, którzy byli na długim zwolnieniu lekarskim oraz na urlopie dla poratowania zdrowia. Zdaniem Związku Miast Polskich dodatek ten należy się każdemu, niezależnie od jakości jego pracy, i dlatego należy go zlikwidować.
Franciszek Fejdych

Zobacz także

2024-10-21, godz. 17:37, Kultura i rozrywka Zakupiona kolekcja przedwojennych pocztówek pozwoli prześledzić rozwój architektoniczny Prudnika Prudnickie muzeum wzbogaciło zbiory, nabywając kolekcję 336 kart pocztowych z końca XIX i pierwszej połowy XX wieku. Placówka otrzymała na ten cel dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nabór wniosków prowadził… » więcej 2024-10-21, godz. 15:25, Gospodarka RZGW Wody Polskie Gliwice ruszyły z naprawianiem szkód po wielkie wodzie Sprawdzanie i badanie stanu zapory w Jarnołtówku, zabezpieczanie uszkodzonej skarpy na dnie Złotego Potoku, czy zasypywanie wyryw - to między innymi obecnie wykonuje Regionalny Zarząd Gospodarski Wodnej w Gliwicach, który jest odpowiedzialny… » więcej 2024-10-18, godz. 13:27, Wiadomości z regionu Ulgi podatkowe dla poszkodowanych rolników będą, ale w przyszłym roku. "Został wykorzystany limit" Poszkodowani przez powódź rolnicy nie mogą w tym roku liczyć na umorzenie podatku rolnego z tytułu klęski żywiołowej. Powodem są ograniczenia obowiązujące w Unii Europejskiej, a problem ten dotyczy m.in. farmerów z powiatu pru… » więcej 2024-10-17, godz. 16:30, Wiadomości z regionu "Przyhamuj, życie przed tobą". W szkołach ruszają spotkania z ekspertami ruchu drogowego Uświadomienie zagrożeń bezpieczeństwa w ruchu drogowym - to cel kampanii edukacyjnej „Przyhamuj, życie przed tobą”, której organizatorem jest opolski kurator oświaty, a jego adresatami są uczniowie szkół ponadpodstawowych regionu… » więcej 2024-10-16, godz. 17:57, Wiadomości z regionu "Kolejna powódź firmę zabije z pewnością". Trudna sytuacja Spółdzielni Pionier w Prudniku Nawet 20 mln zł mogą wynieść straty powodziowe Spółdzielni Pionier w Prudniku. Trwa szacowanie i usuwanie szkód w zakładzie przy ul. Batorego, który mieści się w sąsiedztwie rzeki przepływającej przez miasto. » więcej
891011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »