Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-10-16, 17:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Luka pokoleniowa wśród lekarzy daje się coraz bardziej we znaki na peryferiach województwa

Szpital PCM poszukuje lekarzy specjalistów [zdj. Jan Poniatyszyn]
Szpital PCM poszukuje lekarzy specjalistów [zdj. Jan Poniatyszyn]
Brak lekarzy staje się palącym problemem w małych gminach i powiatach. Borykają się z nim funkcjonujące tam przychodnie i szpitale. Pacjenci szczególnie narzekają na ograniczony dostęp do specjalistów, którzy niechętnie podejmują pracę w peryferyjnych ośrodkach. Z pozyskaniem takich lekarzy kłopoty ma szpital w Prudniku.
- Mamy problemy kadrowe na oddziałach neonatologicznym i dziecięcym - mówi Ryszard Brzozowski, prokurent spółki zarządzającej prudnicką lecznicą powiatową. – Nie ma na Opolszczyźnie lekarzy, którzy chcieliby przyjść do nas pracować. Szukaliśmy tutaj, szukamy i na Dolnym Śląsku. Dla młodych lekarzy zachętą byłoby posiadanie mieszkania. Rozmawialiśmy na temat z burmistrzem Prudnika. Nienajgorsze zarobki oferują wszędzie i są one na miarę możliwości finansowych szpitali, ale przestało to być istotnym bodźcem.

Deficyt lekarzy w małych miastach jest problemem systemowym. Brakuje tam młodych adeptów tego zawodu.

- W niewielkim stopniu odbudowywana jest kadra medyczna – uważa Adam Szlęzak, prezes firmy Optima, która w Prudniku prowadzi przychodnię. – Śmiało można powiedzieć, że brakuje dwóch pokoleń lekarzy. To jest zaniedbanie systemowe, które nas dopadnie, bo stan kadrowy jest bardzo napięty. I mimo, że staramy się szkolić lekarzy, sami sobie z tym rady nie damy. Funkcjonujący system kontraktowania usług medycznych nie sprzyja temu, żeby kształcić lekarzy.

Według raportu Komisji Europejskiej i Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, Polska zaliczana jest do krajów Unii Europejskiej o najniższych wydatkach na ochronę zdrowia. Jest też u nas najmniej lekarzy przypadających na tysiąc mieszkańców.
Ryszard Brzozowski
Adam Szlęzak

Zobacz także

2024-09-23, godz. 18:41, Wiadomości z regionu Połowa przejść nad rzeką zamknięta, szkoła działa. Po powodzi w Moszczance i okolicach Po przerwie wymuszonej przez powódź Zespół Szkolno-Przedszkolny w Moszczance wznowił zajęcia w swoim obiekcie. Przepływający obok Złoty Potok zniszczył drogę prowadzącą do szkoły. Przy zaangażowaniu m.in. mieszkańców zasypano… » więcej 2024-09-20, godz. 17:31, Wiadomości z regionu W Prudniku powódź zniszczyła liczne obiekty sportowe Cztery obiekty sportowe zniszczyła powódź w Prudniku. Jeden jest własnością klubu łuczniczego, a pozostałe należą do gminy. Zniszczenia są kopią powodzi z 1997 roku. Spustoszenie w obiektach sportowych spowodowały rzeka Prudnik… » więcej 2024-09-20, godz. 10:48, Wiadomości z regionu „Myśmy dostali wycisk od wody, ale Głuchołazy zostały znokautowane”. Prudnik pomaga sąsiedniej gminie Zniszczonym przez powódź Głuchołazom pomaga również doświadczony przez żywioł Prudnik. Od wczoraj (19.09) stacjonują tam żołnierze pułku 18. 'Żelaznej' Dywizji Zmechanizowanej. Gmina zakwaterowała ich w sali gimnastycznej szkoły… » więcej 2024-09-19, godz. 17:57, Wiadomości z regionu Mieszkańcy Moszczanki pomogli udrożnić zniszczone przez rzekę dojście do szkoły Społeczne zaangażowanie mieszkańców umożliwi uczniom z Moszczanki powrót w poniedziałek do zajęć lekcyjnych. Jest tam jedyna szkoła podstawowa w gminie Prudnik, która nie wznowiła nauki po przerwie spowodowanej przez powódź. » więcej 2024-09-17, godz. 17:22, Gospodarka Miliony pochłonie odbudowa dróg i mostów zniszczonych przez Złoty Potok Z użytkowania wyłączono 9 mostów i kładek na Złotym Potoku w gminie Prudnik. Trwają kontrole stanu technicznego obiektów, przez które przetoczyła się powódź. Są też pierwsze szacunki strat spowodowanych przez żywioł w infrastrukturze… » więcej
14151617181920
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »