Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-10-16, 17:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Luka pokoleniowa wśród lekarzy daje się coraz bardziej we znaki na peryferiach województwa

Szpital PCM poszukuje lekarzy specjalistów [zdj. Jan Poniatyszyn]
Szpital PCM poszukuje lekarzy specjalistów [zdj. Jan Poniatyszyn]
Brak lekarzy staje się palącym problemem w małych gminach i powiatach. Borykają się z nim funkcjonujące tam przychodnie i szpitale. Pacjenci szczególnie narzekają na ograniczony dostęp do specjalistów, którzy niechętnie podejmują pracę w peryferyjnych ośrodkach. Z pozyskaniem takich lekarzy kłopoty ma szpital w Prudniku.
- Mamy problemy kadrowe na oddziałach neonatologicznym i dziecięcym - mówi Ryszard Brzozowski, prokurent spółki zarządzającej prudnicką lecznicą powiatową. – Nie ma na Opolszczyźnie lekarzy, którzy chcieliby przyjść do nas pracować. Szukaliśmy tutaj, szukamy i na Dolnym Śląsku. Dla młodych lekarzy zachętą byłoby posiadanie mieszkania. Rozmawialiśmy na temat z burmistrzem Prudnika. Nienajgorsze zarobki oferują wszędzie i są one na miarę możliwości finansowych szpitali, ale przestało to być istotnym bodźcem.

Deficyt lekarzy w małych miastach jest problemem systemowym. Brakuje tam młodych adeptów tego zawodu.

- W niewielkim stopniu odbudowywana jest kadra medyczna – uważa Adam Szlęzak, prezes firmy Optima, która w Prudniku prowadzi przychodnię. – Śmiało można powiedzieć, że brakuje dwóch pokoleń lekarzy. To jest zaniedbanie systemowe, które nas dopadnie, bo stan kadrowy jest bardzo napięty. I mimo, że staramy się szkolić lekarzy, sami sobie z tym rady nie damy. Funkcjonujący system kontraktowania usług medycznych nie sprzyja temu, żeby kształcić lekarzy.

Według raportu Komisji Europejskiej i Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, Polska zaliczana jest do krajów Unii Europejskiej o najniższych wydatkach na ochronę zdrowia. Jest też u nas najmniej lekarzy przypadających na tysiąc mieszkańców.
Ryszard Brzozowski
Adam Szlęzak

Zobacz także

2024-10-04, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Nie są już ostatnią gminą w województwie. Prudnik uporządkował ewidencję zabytków Blisko 20 lat trwało przyjęcie Gminnej Ewidencji Zabytków dla terenów wiejskich gminy Prudnik. Dokument jest istotny dla mieszkańców, inwestorów oraz samorządu lokalnego. Jeszcze w 2006 roku wszystko było przygotowane, żeby przyjąć… » więcej 2024-10-04, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Powodzianie będą mogli liczyć na pomoc psychologiczną na miejscu Mobilne punkty psychologiczne będą nadal odwiedzać tereny zalane, a specjaliści udzielą wsparcia powodzianom. Osoby poszkodowane w wyniku wielkiej wody mogą bezpłatnie uzyskać porady psychologów czy prostu porozmawiać. Ponadto, opolski… » więcej 2024-10-03, godz. 18:56, Wiadomości z regionu Pełnomocnik rządu Marcin Kierwiński wizytował zniszczoną powodzią część Opolszczyzny Ze skalą zniszczeń powodziowych zapoznał się m.in w gminie Prudnik Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu ds. odbudowy obszarów dotkniętych powodzią. W towarzystwie samorządowców gminnych i powiatowych odwiedził Łąkę Prudnicką… » więcej 2024-10-02, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Po powodzi w powiecie prudnickim - naprawa dróg i mostów pochłonie miliony Blisko 30 mln złotych wynoszą straty powodziowe w infrastrukturze, która podlega samorządowi powiatu prudnickiego. Takie wyliczenia przesłano do urzędu wojewódzkiego. Największe wydatki pochłonie naprawa dróg i mostów. » więcej 2024-10-01, godz. 17:00, Gospodarka Prudnicka ciepłownia naprawia szkody powodziowe i gromadzi opał na zimę Zakład Energetyki Cieplnej Prudnik wznowił sezon grzewczy. Równocześnie spółka usuwa znaczne szkody, które w sieci ciepłowniczej wyrządziła powódź. » więcej
11121314151617
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »