Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-10-16, 17:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Luka pokoleniowa wśród lekarzy daje się coraz bardziej we znaki na peryferiach województwa

Szpital PCM poszukuje lekarzy specjalistów [zdj. Jan Poniatyszyn]
Szpital PCM poszukuje lekarzy specjalistów [zdj. Jan Poniatyszyn]
Brak lekarzy staje się palącym problemem w małych gminach i powiatach. Borykają się z nim funkcjonujące tam przychodnie i szpitale. Pacjenci szczególnie narzekają na ograniczony dostęp do specjalistów, którzy niechętnie podejmują pracę w peryferyjnych ośrodkach. Z pozyskaniem takich lekarzy kłopoty ma szpital w Prudniku.
- Mamy problemy kadrowe na oddziałach neonatologicznym i dziecięcym - mówi Ryszard Brzozowski, prokurent spółki zarządzającej prudnicką lecznicą powiatową. – Nie ma na Opolszczyźnie lekarzy, którzy chcieliby przyjść do nas pracować. Szukaliśmy tutaj, szukamy i na Dolnym Śląsku. Dla młodych lekarzy zachętą byłoby posiadanie mieszkania. Rozmawialiśmy na temat z burmistrzem Prudnika. Nienajgorsze zarobki oferują wszędzie i są one na miarę możliwości finansowych szpitali, ale przestało to być istotnym bodźcem.

Deficyt lekarzy w małych miastach jest problemem systemowym. Brakuje tam młodych adeptów tego zawodu.

- W niewielkim stopniu odbudowywana jest kadra medyczna – uważa Adam Szlęzak, prezes firmy Optima, która w Prudniku prowadzi przychodnię. – Śmiało można powiedzieć, że brakuje dwóch pokoleń lekarzy. To jest zaniedbanie systemowe, które nas dopadnie, bo stan kadrowy jest bardzo napięty. I mimo, że staramy się szkolić lekarzy, sami sobie z tym rady nie damy. Funkcjonujący system kontraktowania usług medycznych nie sprzyja temu, żeby kształcić lekarzy.

Według raportu Komisji Europejskiej i Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, Polska zaliczana jest do krajów Unii Europejskiej o najniższych wydatkach na ochronę zdrowia. Jest też u nas najmniej lekarzy przypadających na tysiąc mieszkańców.
Ryszard Brzozowski
Adam Szlęzak

Zobacz także

2024-10-21, godz. 17:37, Kultura i rozrywka Zakupiona kolekcja przedwojennych pocztówek pozwoli prześledzić rozwój architektoniczny Prudnika Prudnickie muzeum wzbogaciło zbiory, nabywając kolekcję 336 kart pocztowych z końca XIX i pierwszej połowy XX wieku. Placówka otrzymała na ten cel dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nabór wniosków prowadził… » więcej 2024-10-21, godz. 15:25, Gospodarka RZGW Wody Polskie Gliwice ruszyły z naprawianiem szkód po wielkie wodzie Sprawdzanie i badanie stanu zapory w Jarnołtówku, zabezpieczanie uszkodzonej skarpy na dnie Złotego Potoku, czy zasypywanie wyryw - to między innymi obecnie wykonuje Regionalny Zarząd Gospodarski Wodnej w Gliwicach, który jest odpowiedzialny… » więcej 2024-10-18, godz. 13:27, Wiadomości z regionu Ulgi podatkowe dla poszkodowanych rolników będą, ale w przyszłym roku. "Został wykorzystany limit" Poszkodowani przez powódź rolnicy nie mogą w tym roku liczyć na umorzenie podatku rolnego z tytułu klęski żywiołowej. Powodem są ograniczenia obowiązujące w Unii Europejskiej, a problem ten dotyczy m.in. farmerów z powiatu pru… » więcej 2024-10-17, godz. 16:30, Wiadomości z regionu "Przyhamuj, życie przed tobą". W szkołach ruszają spotkania z ekspertami ruchu drogowego Uświadomienie zagrożeń bezpieczeństwa w ruchu drogowym - to cel kampanii edukacyjnej „Przyhamuj, życie przed tobą”, której organizatorem jest opolski kurator oświaty, a jego adresatami są uczniowie szkół ponadpodstawowych regionu… » więcej 2024-10-16, godz. 17:57, Wiadomości z regionu "Kolejna powódź firmę zabije z pewnością". Trudna sytuacja Spółdzielni Pionier w Prudniku Nawet 20 mln zł mogą wynieść straty powodziowe Spółdzielni Pionier w Prudniku. Trwa szacowanie i usuwanie szkód w zakładzie przy ul. Batorego, który mieści się w sąsiedztwie rzeki przepływającej przez miasto. » więcej
891011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »