Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-09-29, 15:20 Autor: Jan Poniatyszyn

Radni obronili schronisko młodzieżowe. Burzliwa sesja w Prudniku

Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Wieszczynie nie zostanie sprzedane [zdj. Jan Poniatyszyn]
Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Wieszczynie nie zostanie sprzedane [zdj. Jan Poniatyszyn]
Burzliwy przebieg miała sesja Rady Miejskiej Prudnika. Gorącą dyskusję wywołała uchwała o sprzedaży Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Wieszczynie. Z inicjatywą taką wystąpił burmistrz Prudnika. Obiekt byłego prewentorium gmina kupiła od urzędu marszałkowskiego w 2007 roku za 131 tysięcy złotych. Znajduje się on w otulinie Parku Krajobrazowego Gór Opawskich na trasie głównego szlaku sudeckiego.
- To schronisko ma wiele walorów – przekonuje radna miejska Urszula Rzepiela, emerytowana dyrektorka Muzeum Ziemi Prudnickiej. – Położone jest z dala od miasta. Są tam świetne warunki krajobrazowe. Do tego bliskość lasu powoduje, że jest to bardzo dobre miejsce do wypoczynku. Tam jest jeszcze wieża widokowa. Schroniska nigdy nie są dochodowe. Mamy powiedzieć turystom - idźcie, pobiegajcie sobie po lesie?

Uchwałę o sprzedaży schroniska młodzieżowego w Wieszczynie poparło ośmiu radnych, przeciw było 13. Taki wynik głosowania nie zaskoczył burmistrza Prudnika Franciszka Fejdycha. - Poddałem pod głosowanie uchwałę, która miała wyłącznie podtekst ekonomiczny. Powiedziałem radnym, że schronisko przynosi rocznie 200 tysięcy złotych straty. W związku z tym należy zgodnie z ich sugestiami - jakie padały podczas dorocznych sesji, gdy oceniano schroniska – coś z tym zrobić. Zaproponowałem jedno z rozwiązań, czyli zbycie.

Na remont schroniska młodzieżowego w Wieszczynie wydano 3,6 mln złotych brutto. Prawie 60 procent tej kwoty to dotacja z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Reszta to pieniądze z budżetu państwa i gminy. Schronisko ma 44 miejsca noclegowe. W ubiegłym roku z jego usług skorzystało ponad cztery tysiące osób, co jest tendencją wzrostową. Pod koniec ubiegłego roku minęło pięć lat funkcjonowania schroniska w Wieszczynie. Zakończył się też tzw. okres trwałości unijnego projektu. Oznacza to, że właściciel tego obiektu może teraz zrobić z nim, co mu się podoba.
Urszula Rzepiela
Franciszek Fejdych

Zobacz także

2017-06-09, godz. 16:21, Kultura i rozrywka Zajęcia artystyczne zbliżają nastolatków z miast partnerskich 16. Polsko-Niemieckie Warsztaty Artystyczne odbywają się w Prudniku. Uczestniczy w nich młodzież z miast partnerskich. Podczas warsztatów prowadzone są zajęcia plastyczne i muzyczne. » więcej 2017-06-08, godz. 20:00, Gospodarka 30 tysięcy złotych z PFRON dla dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością Coraz więcej rodziców z powiatu prudnickiego chce uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności dla swoich dzieci. To uprawnia do świadczeń z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Takich wniosków systematycznie przybywa… » więcej 2017-06-08, godz. 09:15, Wiadomości z regionu Budżet obywatelski Prudnika większy o 35 tysięcy złotych Ruszyły konsultacje społeczne dotyczące nowego budżetu obywatelskiego gminy Prudnik. W jego kolejnej edycji mieszkańcy będą mogli zdecydować o wydatkowaniu 350 tysięcy złotych. Propozycje zadań do budżetu obywatelskiego można… » więcej 2017-06-08, godz. 06:30, Wiadomości z regionu Uwaga na żmije w Górach Opawskich! Przed żmijami w Górach Opawskich przestrzegają leśnicy. Wycięto tam całe połacie świerka, hamując w ten sposób ekspansję kornika. I właśnie w tych miejscach doskonałe warunki do rozmnażania się znalazła sobie żmija zygzakowata… » więcej 2017-06-07, godz. 07:30, Wiadomości z regionu Ściany prudnickiego ratusza będą „swobodnie oddychać” Remont parteru prudnickiego ratusza ma uchronić jego mury przed zawilgoceniem. Ostatnio ten zabytek odnawiany był w 2000 roku. Dawną świetność przywrócono mu w oparciu o badania naukowe dotyczące m.in. stabilności budowli. W efekcie… » więcej
422423424425426427428
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »