Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-09-29, 15:20 Autor: Jan Poniatyszyn

Radni obronili schronisko młodzieżowe. Burzliwa sesja w Prudniku

Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Wieszczynie nie zostanie sprzedane [zdj. Jan Poniatyszyn]
Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Wieszczynie nie zostanie sprzedane [zdj. Jan Poniatyszyn]
Burzliwy przebieg miała sesja Rady Miejskiej Prudnika. Gorącą dyskusję wywołała uchwała o sprzedaży Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Wieszczynie. Z inicjatywą taką wystąpił burmistrz Prudnika. Obiekt byłego prewentorium gmina kupiła od urzędu marszałkowskiego w 2007 roku za 131 tysięcy złotych. Znajduje się on w otulinie Parku Krajobrazowego Gór Opawskich na trasie głównego szlaku sudeckiego.
- To schronisko ma wiele walorów – przekonuje radna miejska Urszula Rzepiela, emerytowana dyrektorka Muzeum Ziemi Prudnickiej. – Położone jest z dala od miasta. Są tam świetne warunki krajobrazowe. Do tego bliskość lasu powoduje, że jest to bardzo dobre miejsce do wypoczynku. Tam jest jeszcze wieża widokowa. Schroniska nigdy nie są dochodowe. Mamy powiedzieć turystom - idźcie, pobiegajcie sobie po lesie?

Uchwałę o sprzedaży schroniska młodzieżowego w Wieszczynie poparło ośmiu radnych, przeciw było 13. Taki wynik głosowania nie zaskoczył burmistrza Prudnika Franciszka Fejdycha. - Poddałem pod głosowanie uchwałę, która miała wyłącznie podtekst ekonomiczny. Powiedziałem radnym, że schronisko przynosi rocznie 200 tysięcy złotych straty. W związku z tym należy zgodnie z ich sugestiami - jakie padały podczas dorocznych sesji, gdy oceniano schroniska – coś z tym zrobić. Zaproponowałem jedno z rozwiązań, czyli zbycie.

Na remont schroniska młodzieżowego w Wieszczynie wydano 3,6 mln złotych brutto. Prawie 60 procent tej kwoty to dotacja z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Reszta to pieniądze z budżetu państwa i gminy. Schronisko ma 44 miejsca noclegowe. W ubiegłym roku z jego usług skorzystało ponad cztery tysiące osób, co jest tendencją wzrostową. Pod koniec ubiegłego roku minęło pięć lat funkcjonowania schroniska w Wieszczynie. Zakończył się też tzw. okres trwałości unijnego projektu. Oznacza to, że właściciel tego obiektu może teraz zrobić z nim, co mu się podoba.
Urszula Rzepiela
Franciszek Fejdych

Zobacz także

2017-10-06, godz. 06:00, Wiadomości z regionu W prudnickim szpitalu wprowadzą elementy medycyny uzdrowiskowej Zwiększa się zakres świadczeń dla starszych i niepełnosprawnych pacjentów szpitala Prudnickiego Centrum Medycznego. Po przebudowie doposażony zostanie oddział wewnętrzny tej placówki. Całość zadania kosztować ma 1,4 mln złotych… » więcej 2017-10-05, godz. 15:30, Wiadomości z regionu Świąteczna i nocna opieka zdrowotna. "Wprowadzanie zainfekowanych ludzi w obręb szpitala dość ryzykowne" Nie zmienił się wykonawca świadczeń w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej dla mieszkańców powiatu prudnickiego. Nadal zajmuje się tym prudnicka przychodnia firmy Optima Medycyna. Od pierwszego października jest to obowiązek… » więcej 2017-10-03, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Straty na blisko pół miliona złotych. Jest akt oskarżenia w sprawie nieprawidłowości w DPS w Prudniku Wysokie kary więzienia grożą oskarżonym w aferze prudnickiego Domu Pomocy Społecznej. Przed sądem stanie jego były dyrektor, księgowa oraz magazynierka. Akt oskarżenia w tej sprawie prokuratura przesłała do opolskiego sądu. Zarzuty… » więcej 2017-10-03, godz. 16:49, Kultura i rozrywka Szykuje się wydawnicza gratka dla miłośników historii Prudnika „Historia Prudnika fotografią pisana” to tytuł monumentalnej publikacji, która niebawem ukaże się drukiem. Na stronach tego albumu czytelnicy znajdą 2 i pół tysiąca zdjęć i widokówek. Są też opisy przedwojennego miasta oraz… » więcej 2017-10-02, godz. 21:00, Gospodarka Inwestycja za 27 milionów złotych. W gminie Lubrza powstanie biogazownia Inwestor ze Szczecina wybuduje biogazownię w gminie Lubrza. Instalacja stanie na dawnej strzelnicy wojskowej w Prężynce. Ma mieć moc blisko dwóch megawatów. Do produkcji energii wykorzystywana będzie słoma. » więcej
405406407408409410411
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »